ÇİN’İN İMAJ DÜZELTME GİRİŞİMİ AYYUKA ÇIKTI

ÇİN’İN İMAJ DÜZELTME GİRİŞİMİ AYYUKA ÇIKTI

Çin, virüsün kontrol altına alındığını duyurduktan sonra 80'den fazla ülke ve kuruluşa sağlık malzemesi tedarik ettiğini açıklamıştı. Fakat birçok ülkeye gönderilen ilaç , Hızlı tanı kiti, maskelerin kalitesinde hafifsenmeyecek sorun olduğu tespit edilince Çin’in imaj düzeltmek için yaptığı bu girişimi suya düştü ve ülkeler bir bir iadesini istemeye başladı.

Hollanda Sağlık Bakanlığı, 28 Mart'ta yaptığı açıklamada, Çin'den satın aldığı 1.3 milyon maskenin yarısının yurt içinde dağıtıldığını, ancak kalite standartlarını karşılamadığını ve geri göndermeye başladığını söyledi.

Çin, Filipinler'e 100.000 tanı kiti bağışlamış, Ancak Filipin Sağlık Bakan Yardımcısı 28 Mart'ta yaptığı açıklamada, çok sayıda tanı kitlerinin doğruluk oranında mesele çıktığı doğruluk oranının % 40’ın altında olduğunu doğruladı.

Çin’den 150 bin Hızlı tanı kiti satın alan Çek Cumhuriyeti ve 430 milyon dolarlık tıbbi malzeme satın alan İspanya’da aynı problemle karşılaştığını bu nedenle Çin Malı sağlık malzemelerinin kullanımını durdurup hemen iadesini istediğini bildirdi.

Ülkemizde dahil Malezya gibi bazı ülkeler Çin’den alınan tanı kitlerinin kalitesiz olduğunu, hata oranının yüksek olduğundan kullanılmadığı biliniyor.

Bunun üzerine Mağdur ülkelerdeki Çin büyük elçileri ardı ardına açıklama yaparak tıbbi malzemelerin kalitesiyle ilgili bir sorun olmadığını ve medyanın olayı abarttığını Oysa ülkelerin bunları düzgün kullanmadığını veya beceremediğini ifade ediyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 185 kişi okudu!
01/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.