ÇİN’İN GÜNEŞ ENERJİSİ ŞİRKETLERİNDE UYGURLARIN ZORLA ÇALIŞTIRILDIĞI ORTAYA ÇIKTI

ÇİN’İN GÜNEŞ ENERJİSİ ŞİRKETLERİNDE UYGURLARIN ZORLA ÇALIŞTIRILDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Dünyanın en büyük güneş enerjisi şirketlerinden bazılarının, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerini zorla çalıştırdığı öne sürüldü.

The New York Times gazetesinde yer alan haberde, danışmanlık hizmeti veren HorizonAdvisory'nin yayımladığı raporda GCL-Poly, East HopeGroup, Daqo New Energy, XinteEnergy ve Jinko Solar gibi büyük güneş enerjisi şirketlerinin fabrikalarında Doğu Türkistanlı köle işçileri çalıştırdığı ortaya çıktı

Çin basınında Uygur Türklerine güneş sistemiyle ilgili eğitim verildiği ve bu kişilere kalacak yer sağlandığıyla ilgili haberlerin yer aldığına işaret edilen raporda, araştırmacılar ve insan hakları uzmanlarının ise bu olumlu haberlerin Uygur Türklerine yönelik zulmü saklamak amacıyla yapıldığını belirttiği ifade edildi.

Raporda, Uygurların ve diğer etnik gurupların ya kendi fabrikalarında ya da tedarikçilerinin fabrikalarında zorla çalıştırmakla suçlanan şirket sayısının giderek arttığına işaret edildi.

GCL-Poly, Daqo New Energy, XinteEnergy ve East HopeGroup ise konuyla ilgili yorum taleplerine dönüş yapmadı.

ABD'deki Güneş Enerjisi Endüstrileri Derneği, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinin kınanması gerektiğine vurgu yaparak şirketlerin tedarik zincirlerini bölgeden çıkarmasını istedi.

Amerika merkezli BuzzFeed haber sitesi de Çin'in Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerini zorla tuttuğu toplama kamplarının yakınlarına yüzlerce fabrika kurup, kampta tutulan çoğunluğu kadın olmak üzere Uygurları bu fabrikalarda zorla çalıştırdığı öne sürmüştü.

Washington'daki Komünizm Kurbanları Anma Vakfı Üyesi ve Çin konularındaki çalışmalarıyla bilinen AdrianZenz, Çin'in Uygur Türkleri ve diğer etnik gurupları pamuk tarlalarında zorla çalıştırdığına dair, 14 Aralık'ta Küresel Politika Merkezi'nde rapor yayımlamıştı.

Rapor üzerine merkezi İsveç'te bulunan giyim firması H&M dahil dünyaca ünlü firmalar Doğu Türkistan kaynaklı pamuk alımını durdurmuştu.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/dunya/cinde-gunes-enerjisi-sirketlerinde-uygur-turklerinin-zorla-calistirildigi-iddia-edildi/2104476

Bu Haberi 94 kişi okudu!
12/01/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.