ÇİN’İN GEN DEPOLAMA ŞİRKETİ BGI, ABD’NİN DİKKATİNİ ÇEKTİ
SON DAKİKA

ÇİN’İN GEN DEPOLAMA ŞİRKETİ BGI, ABD’NİN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Çin'in önde gelen gen bilgi işleme ve biyomühendislik şirketi olan BGI Doğu Türkistan’da bir gen bankası kuracağını açıkladı.

ABD haber sitesi Akios'ta yayımlanan bir araştırma makalesine göre hedef azınlıkları genetik bilgi yoluyla izleme yeteneğini geliştirmekte olan BGI şirketi Uygur topluluğu için genetik bilgilerin toplanması ve işlenmesinde yer almakla birlikte aynı zamanda yabancı ülkelere Çin virüsü test ekipmanları sağlayan şirketlerden olduğu, yakın tarihte Doğu Türkistan’da bir genetik banka ve Adli İşbirliği Merkezi kuracağını açıkladığı bildirildi.

ABD İstihbarat ve Güvenlik Merkezi (NCSC) başkanı William Evanina, Çin hükümetinin bireyler üzerinde kişisel bilgilerini çeşitli yollarla izleme geçmişi olduğunu ve Komünist partisinin emirlerine tabi olan bu tür Çinli şirketlerin dünya nüfusu üzerinde kolayca kişisel bilgiler toplayabilmeleri açısından çok endişe verici olduğunu dile getirirken uluslararası alanda hükümet destekli virüs testlerinin Çin’e çok miktarda DNA verisi toplama fırsatı sağlayabileceğini, bu nedenle bu tür küresel virüs testlerinin gizli bir temelde yapılması gerektiğini savundu.

ABD hükümeti ise duruma endişeyle yaklaşıyor. Özellikle söz konusu şirketin Doğu Türkistan’da genetik bilgilerin toplanması ve izlenmesine katılması ve Çin yargısı ile işbirliği içerisinde olması ABD'nin dikkat odağında olduğu belirtildi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 194 kişi okudu!
06/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.