ÇİN’IN CEZA KAMPINDAN BIRAKTIĞI İNSANLAR SADECE BİR AY YAŞIYOR
SON DAKİKA

ÇİN’IN CEZA KAMPINDAN BIRAKTIĞI İNSANLAR SADECE BİR AY YAŞIYOR

Çinli yetkililerin Eğitim Merkezi dediği ceza kamplarından elde edilen bilgilere göre Doğu Türkista'nın Gulca şehrinde 80 yaşındaki emekli öğretmenin ceza kampın'dan bırakıldıktan kısa bir zaman sonra öldüğü ortaya çıktı. 

İki yıldır zaman zaman toplama kamplarından serbest bırakılan insanların olduğu haberler sosyal medyaya yansıyor oysa bırakılanların yerine başkalarının tutuklandıkları hakkındaki haberlerde var. 

Ceza kampındaki gençlerden sözde meselesi ağır olanların “güçlü eğitim” adı altında hapis cezası aldıkları ve binlerce sininde Çin eyaletlerine götürüldüğü haberleri uluslararası basınada yansımıştı. 

Son gelen bilgilere göre Doğu Türkistanın Gulca İli Çapçal İlçesine bağlı Cağıstay köyünden emekli öğretmen Turgun Cabbar’ın ceza kampından bırakıldıktan yaklaşık bir ay sonra vefat ettiği öğrenildi. 

Kent merkezinde görevli hadımın verdiği bilgilerde Turgun Cabbarın 10 sene önce kendini ziyarete gelen öğrencilerine 1945 yılındaki Doğu Türkistanın milli ordusunun gücü hakkında bazı bilgileri paylaşması sonucu “kişilere bölücülük ideolojisi sindirmek” ile suçlanarak tutuklandığı ortay çıktı. 

Cabbar’ın Toplama kampına alınma sebebinin bu olduğu düşünülüyor ve o kampta kendisine işkence edilerek şehit edildiği aşikar.

FATMA HASAN
Bu Haberi 851 kişi okudu!
18/07/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.