ÇİN’İN AYYUKA ÇIKAN İMAJ DÜZELTME GİRİŞİMİ

ÇİN’İN AYYUKA ÇIKAN İMAJ DÜZELTME GİRİŞİMİ

Çin, virüsün kontrol altına alındığını duyurduktan sonra 80'den fazla ülke ve kuruluşa sağlık malzemesi tedarik ettiğini açıklamıştı, Fakat birçok ülkeye gönderilen ilaç , Hızlı tanı kiti, maske ve benzeri sağlık malzemelerin kalitesinde hafifsenmeyecek sorun olduğu tespit edilince ülkeler bir bir iadesini istemeye başladı.

Hollanda Sağlık Bakanlığı, 28 Mart'ta yaptığı açıklamada, Çin'den satın aldığı 1.3 milyon maskenin yarısının yurt içinde dağıtıldığını, ancak kalite standartlarını karşılamadığından Çin’e geri göndermeye başladığını duyurdu.

Çin, Filipinler'e 100.000 test kutusu bağışlamış ve Filipin Sağlık Bakan Yardımcısı 28 Mart'ta yaptığı açıklamada da bazı tanı kitlerinde mesele çıktığı ve doğruluk oranı %40’ın altında olduğunu doğruladı.

Çin’den 150 bin Hızlı tanı kiti satın alan Çek Cumhuriyeti ve 430 milyon dolarlık tıbbi malzeme satın alan İspanya’da aynı problemle karşılaştığını bu nedenle kullanımı durdurup hemen iadesini istediğini açıkladılar.

Ülkemizde dahil Malezya gibi bazı ülkeler Çin’den alınan tanı kitlerinin kalitesiz olduğunu, hata oranının yüksek olduğunu ve kullanmadığını biliyoruz.

Peki Çin buna nasıl tepki verdi?

Mağdur ülkelerdeki Çin büyük elçileri ardı ardına açıklama yaparak dediki; “tıbbi malzemelerin kalitesiyle ilgili bir sorun yok. Medya olayı abartıyor. İşin aslı malzemeler düzgün kullanılmamıştır veya kullanmayı bilmiyorlar” dedi.

Yani demem oki Çin’in imaj düzeltmek için yaptığı tüm uğraşları suya düştü.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 205 kişi okudu!
03/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.