ÇİN’İN ARKEOLOJİK KANITLARI YANLIŞ SUNMASI TARTIŞMA KONUSU OLDU

ÇİN’İN ARKEOLOJİK KANITLARI YANLIŞ SUNMASI TARTIŞMA KONUSU OLDU

Kısa bir süre önce, Çin Kuzeybatı Üniversitesi'nden iki arkeolog ile Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Colorado Üniversitesi'nden bir arkeolog olan William Taylor, Doğu Türkistan'ın Barıköl ilçesindeki Taş fosilleri üzerine yapılan arkeolojik kazılarda 2400 yıl öncesine ait At fosiline rastladığı bildirildi.

Arkeologlar atların kemiklerini, dişlerini ve bel kemiklerini incelendikten sonra, At fosilinin 2400 yıl önce binek olarak kullanıldığını kaydediyor.

Ancak diğer İki Çinli Arkeologun at fosilini Çin tarihine bağlamaya çalışması tartışmalara yolaçtığı öğrenildi.

13 Kasım'da New York Times'da yayınlanan bir makaleye göre Çinli arkeologlar, "fosilleşmiş at kemiklerindeki bulguların insanların ata binme süreci ilk olarak Çin'de başladığının kanıtı olduğunu iddia ediyorken, atın savaşta binek olarak kullanılması milattan 350 yıl önce Çin’de başladığı ve bunun Çin hanedanının Çin'i birleştirmedeki ve İpek Yolu'nun açılmasındaki rolünü anlamak için önemli kanıtlar sağladığı savunuluyor.

Çinli arkeologların iddia ettiği sonuç Amerikalı Uygur araştırmacısı ve George Town Üniversitesi profesörü James Milward tarafından reddedildi. James Milward, at kemiklerinin bulunduğu yerin eski dönemlerde Batı Zhou ve Çin hanedanlarının toprakları olmadığını, Batı Zhou ve Çin hanedanları arasındaki sınırın at Fosilinin bulunduğu yerin 1.700 km uzaklıktaki doğu kısımda olduğunu belirtti.

New York Times'ta yeralan makalenin yazarı Catherine Corney de konuyla ilgili Twitter'da açıklama yaparak MÖ 350'de Doğu Türkistan'ın hiçbir zaman Çin'in siyasi veya kültürel bir parçası olmadığını vurguladı.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak:https://www.rfa.org/uyghur/qisqa_xewer/asare-etiqe-11162020211137.html

 
Bu Haberi 93 kişi okudu!
18/11/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.