ÇİN, GANSU’DA 400 CİVARİ CAMİNİN YIKIMINA KARAR VERDİ
SON DAKİKA

ÇİN, GANSU’DA 400 CİVARİ CAMİNİN YIKIMINA KARAR VERDİ

Bitter Winter haberine göre Çin Komünist yönetimi Doğu Türkistan başta Çin eyaletlerindeki birçok Cami ve kubbelerin üzerindeki hilal motiflerinin kaldırılmasıyla beraber Çin tarzı yapılara dönüştürmeyi planladığı bildirildi.

Bilgilere göre Çinli yetkililerin bu yıl Mart ayında Gansu Eyaleti, Linxia kasabasındanki Huy Müslümanlara ait 400 civarı Cami’yi daha Çin tarzı tapınak görünümüne dönüştürme kararı aldığı ifade edilirken ismini gizleyen bir Huy adamın gazetecilere verdiği bilgiler Nanguan Camii, Qianheian Camii ve Beijiazhuang Camii gibi çevrede bilinen Camilerin yıkıldığı yönünde.

Yerel yetkililerden bilgi almaya çalışan Bitter Winter muhabirleri, Linxia'daki ilgili makamların birçok Cami’yi ‘’Ulusal görünüme kavuşturduk’’ iddiasında bulunduğunu belirtirken geçtiğimiz yıl Çin devlet Başkanı Xi Jinping‘in Gansu ziyareti sonrası yerel yetkililerin bölgede bulunan Camileri Çin tarzına dönüştürme eylemlerine hız verdiğini aktardı.

Ayrıca Linxia'da en az 400 Cami’yi yıkmayı planladığı bu kapsamda belli bir semte sadece bir tanesini bırakıp geri kalan Camileri yıktığı, buna ek olarak Pingliang Şehri, Lanzhou Şehri ve Gansu Eyaleti de dahil olmak üzere Lanzhou'daki Haishiwan Camii, Chengguan Bölgesi'ndeki Gonglin Yolu Camii ve Chilihe Bölgesi'ndeki Tumendun Camii’nin de Çin tapınaklarına benzetilmeye çalışıldığı öne sürülüyor.

Bazı Huy Müslümanlar Çin'in din karşıtı politikalarını utanç verici bir olay olarak yorumlarken bazıları da bu hamlenin etnik birliği etkilediğini söylüyor. Bazıları da Komünist Partisinin bu yaklaşımını yasadışı olara gördüğünü Xi Jinping’in ne istiyorsa onu yapar hale geldiğini ve itiraz bildirenlerin gözaltına alınmakta olduğunu dile getiriyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 423 kişi okudu!
11/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.