ÇİN FIRTINA DEDİ, HALK ATOM DENEMESİ DİYOR
SON DAKİKA

ÇİN FIRTINA DEDİ, HALK ATOM DENEMESİ DİYOR

Gündüz Karanlığa Büründü

28 Mayıs Gündüzü Doğu Türkistan seması kan gibi kırmızı renk alırken bazı bölgeler karanlığa büründü.

Gulca, Turfan, Kaşgar, Yarkent, Hoten, Korla ve Karamay gibi bir çok İllerde şiddetli rüzgar ve toz duman boy gösterdi.

Çin meteoroloji kurumu bu durumu Fırtına olarak açıklarken Doğu Türkistan'ın kısmen bölgeleri  8 ile 9 metre/saniye(m/sec)  çapında fırtına ile karşı karşıya kaldığını, ilerleyen saatlerde ise fırtınanın şiddetini 11- 12 lere kadar artıracağı yönünde Doğu Türkistan genelinde mavi renkli uyarı yapıldığı bildirildi.

Kaşgar bölgesinden başlayan sözde Fırtına Kırmızı renk ile atmosfere yükselen toz dumanlar eşliğinde Urumçi’ye kadar Ulaştı.

Bu Bir Atom Denemesi

Diasporadaki Doğu Türkistanlılar ise bunun basit bir fırtına olmadığını oysa Çin’in Taklamakan Çölünde Atom denemesi veya bir tür nükleer füze denemesi yada kimyasal silah denemesi Sonucu Ortaya çıkan toz duman olduğunu İddia ediyor.

Gözlemciler ise Dünya Kamuoyununda bildiği gibi Çin, Doğu Türkistan'ı devasa bir laboratuvara dönüştürmüş durumda ve bu tür Denemeleri yapmayacağı da söylenemez.  Çünkü Çinliler ilk Atom denemesini Doğu Türkistan'ın Lopnur İlinde 1962 yılında denemiş ve zaman zaman denemeyi de devam ettirmiştir, buda onlardan biri olduğu kesin, bu konuda ciddi araştırmaların yapılması gerekmektedir diyerek benzer olayın  2013 senesinde de kısmen bölgelerde meydana geldiğini vurguladı. 

Bu Haberi 3303 kişi okudu!
31/05/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.