ÇİN EYALETİNDEN AKSU ŞEHRİNE “BÜYÜK YATIRIM”

ÇİN EYALETİNDEN AKSU ŞEHRİNE “BÜYÜK YATIRIM”

Çin'in Zhejiang Eyaleti, Aksu vilayetindeki 30'dan fazla endüstriyel projeye 15 milyar yuan yatırım yapacağı bildirildi.

Çin’in yayın organı Xinhua haberine göre bu yıl Aksu şehri ile Zhejiang Eyaletinin “kardeş şehir” protokolü imzalamasının 10. yıldönümü münasebetiyle İki taraf arasındaki işbirliğini pekiştirmek adına Aksu ili sanayi parkı, finans ticaret merkezi ve ceviz işletmeciliği, tekstil ve hazır giyim, enerji kaynağı ve 5G teknoloji alt yapısı gibi alanlarda anlaşma yapıldığı ileri sürülüyor.

Haberde bu kapsamda projelere ayrılan toplam yatırım miktarının 15 milyar Yuan olduğu, Zhejiang Eyaletinin Aksu vilayetine 10 yıldır "yardım ettiği" ve 96.000'den fazla iş imkanı yarattığı iddia ediliyor.

Gözlemciler Çin hükümetinin Uygur Türklerini yurt içinde ve dışında “istihdam” adı altında düşük ücretlerle köle olarak zorla çalıştırdığını ve Çin’in bölge genelinde yürüttüğü zorunlu çalışma siyasetinin giderek genişlemeye ve ağırlaşmaya başladığına dikkat çekerek uluslararası toplumun Çin komünist partisi tarafından ortaya çıkarılan kölelik sistemine tepki göstermesi gerektiğini vurguladı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 257 kişi okudu!
13/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.