ÇİN EKONOMİSİNDE ÖNEMLİ GERİLEMELER GÖRÜLDÜ

ÇİN EKONOMİSİNDE ÖNEMLİ GERİLEMELER GÖRÜLDÜ

Wall Street Journal dün Çin'in Mayıs ayı Üretim Fiyat Endeksi'nin (ÜFE) 2016'dan bu yana en dip seviyeyi gördüğünü açıkladı.

Açıklanan verilere göre Çin’in Mayıs ayında sanayi üretim fiyat endeksinin (ÜFE) yıllık bazda % 3.7 düşüş göstererek beklentilerin çok daha altında seyrettiğini gösteriyor.

Çin’in Tüketici endeksi (TÜFE) ise Mayıs ayı göstergelerine göre virüs sonrası gıda sektörüne duyulan yoğun talep dolaysıyla % 2,4 arttığı, ancak bunun dışında birçok sektör virüs salgını sırasında meydana gelen istihdam üzerindeki olumsuzluklar sonrası ülke çapında milyonlarca düşük gelirli vatandaşın zorluklarla Karşı karşıya kaldığı ve Çin'in sosyal güvenlik sistemindeki belirsizliklere ek olarak uluslararası çapta düşen imajı nedeniyle Çin ekonomisinin ciddi bir krize doğru gittiği belirtiliyor.

Çin virüsünün dünyaya yayılmasının ardından azalan talep, Çin’in üretim fiyat endeksinde düşüşe neden olurken Uzmanlar, Çin'deki işsizlik ve ücret kesintilerinin bir iki yıl daha sürebileceğini düşünüyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 196 kişi okudu!
13/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.