ÇİN’E UYGUR REKTÖR TAŞPOLAT TİYİP’İ İDAM ETMEYİN ÇAĞIRISI

ÇİN’E UYGUR REKTÖR TAŞPOLAT TİYİP’İ İDAM ETMEYİN ÇAĞIRISI

Uluslararası Af Örgütü Xinjiang Üniversitesi'nin eski dekanı Profesör Taşpolat Tiyip'i derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakma çağrısını yineledi.

Çağrıda Taşpolat Tiyip'in ortadan kaybolduğu 2017 yılından bu yana, keyfi olarak gözaltına alındığını, nerede olduğu ve ona yönelik dava ve suçlamalar hakkında hiçbir bilginin verilmediğini ve teşkilat veya bireysel olarak pek çok kez Çin devlet başkanı Xi’ye mektup yazıp profesörün derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulunduğunu söyledi.

Profesör Tiyip'in 2017 yılında uluslararası bir konferansa katılmak için Almanya'ya giderken pekinde tutukladığı daha sonra bölücü yaftasıyla iki yıl gecikmeli idam cezasına hükmedildiği kararın uluslararası standartlara uygun olmadığından uluslararasında kabul görmüş ve varsa suç işlediğine dair yeterli kanıt bulunana kadar derhal serbest bırakılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Ayrıca Uluslararası Af Örgütü Taşpolat Tiyip'in gizli ve haksız sorgulanmasından başlayıp idam cezasına hükmedilişine kadar Çin’in baştan aşağı yanlış politika sürdürdüğünü eleştirdi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 599 kişi okudu!
22/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.