ÇİN’E GÖTÜRÜLEN İŞÇİLER ÜCRET TALEBEDİNCE HAPSE ATILDI

ÇİN’E GÖTÜRÜLEN İŞÇİLER ÜCRET TALEBEDİNCE HAPSE ATILDI

Kazakistan'a sığınan Ceza Kampı tanığı Bakhtalinin verdiği bilgilere göre, 2017 yılının başında, İli bölgesi Çapçal ilçesine bağlı Sekkizsumbul köyünden çoğunlukla Kazaklardan oluşan 40 gencin zorunlu çalışma için Jiangsu Eyaletine götürüldüğü ortaya çıktı.

Bunlardan Gunpolat Temirkan adında genç zorla ve ücretsiz çalışmaya direndiği için Çapçal’a geri getirilip Ceza kampına atıldığı ve bir yıl tutuklu cezalandırıldığı öğrenildi.

Özgür Asya Radyosunda yer alan habere göre Sekkizsumbul köyünden Jiangsu Eyaletindeki bir fabrikaya götürülen Kazak ve Uygur işçilerine beş ay boyunca maaş verilmediği, başlangıçta yüksek maaşlı hizmet sözüyle götürülen bu insanlar maaşını alma zamanında tüm soruları Fabrika yetkililerince cevapsız bırakıldığı gibi ağır hakarete uğradıkları bildirildi.

Jiangsu Şehir merkezinden uzaktaki fabrikaya kapatılıp zorla çalıştırılan kişiler sonunda fabrika sahipleri ve kendini denetleyen gardiyanlara karşı çıkınca Çinli yetkililer tarafından Çapçal İlçe kara koluna bu kişilerin Teröre teşebbüs ettiği gerekçesiyle gönderildiği ve hapis cezasıyla cezalandırıldığı öğrenildi. Hapsedilen kişilerin akibetleri ile ilgili hiç bir haber alınamıyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 291 kişi okudu!
06/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.