ÇİN’E GÖNDERİLEN UYGUR İŞÇİ KADINLARIN YAŞADIĞI YER GÖRÜNTÜLERNDİ

ÇİN’E GÖNDERİLEN UYGUR İŞÇİ KADINLARIN YAŞADIĞI YER GÖRÜNTÜLERNDİ

Çin komünist partisi Doğu Türkistan'daki ailelere ciddi şekilde baskı uygulayarak, bir yandan Uygurların sayısını büyük ölçüde azaltıp kamplarda ve hapishanelerde esir tutarken diğer yandan sözde serbest olan Doğu Türkistan halkını çeşitli bahanelerle Köle gibi çalıştırmak için Çin eyaletlerine sürgün ediyor.

Çin sosyal medyasında yayılan bazı video görüntüleri Çin rejim yönetiminin sözde "yoksullukla mücadele” ve "fazla iş gücü" adı altında Uygur Türkü kızları ve kadınları zorla çalışmaya gönderdiği ve onların yerleştirildiği bölgelerde çok kötü koşullar içerisinde yaşadığını ortaya koyuyor.

En son çıkan Videoda yüzlerce Uygur Türkü kadının ranzalarla dolu büyük salonda birbiriyle iç içe yaşamaya mecbur edildiği ve alanın insan yerleşimi için uygun olmadığı görüntüleniyor.

Doğu Türkistan'daki mevcut duruma göre Çin’e sürgün edilen kadınların aile bireyleri Çin kamu güvenlikçileri tarafından tutuklanarak hapishanelerde veya kamplarda hapsedildiği düşünülüyor. Uygur işçilerin tümünün kadın olması, erkeklerin nereye gittiği sorusunu akla getiriyor.

 
Muhammed Ali ATAYURT
Kaynak:  http://istiqlalhaber.com
Bu Haberi 715 kişi okudu!
16/09/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.