ÇİN,DÜNYAYI KARŞISINA ALMAKTANSA SESSİZCE HALLETMENİN PEŞİNE DÜŞTÜ

ÇİN,DÜNYAYI KARŞISINA ALMAKTANSA SESSİZCE HALLETMENİN PEŞİNE DÜŞTÜ

Yakın zamanda Doğu Türkistan’daki Çinkuklası yöneticilerden Şöhret Zakirin ‘’Ceza Kampları kapatıldı, İnsanlar eğitimini bitirdi’’ açıklamasından sonra Çin yayın organı CGTN tarafından daha dün yabancı gazetecileri gezdirdiği insanları şarkı söyletip dans ettirdiği kurmaca Kampların çok uzun zamandır terk edilmiş gibi kurgulanan görüntülerini Uluslararası topluma servis etti.

Görüntülerde sözde Eğitim Merkezinden mezun olanlar aldığı eğitim sayesinde iş başı yaptığı ve yeni iş yerinde mutlu mesut çalıştığı görüntüleniyor.

Ancak diasporadaki Doğu Türkistanlılar akrabalarının hala bir yerlerde tutuklu olduğu hakkında şahitlik etmeyede devam ediyor.

Türkiye’de yaşayan Tohti Haci Emet, şuana kadar haber alamadığı aile üyelerinin Doğu Türkistan’da kayıp olduğunu paylaşarak 62 yaşındaki babası Emetcan Tohti, yengesi Ayşem Zunun, Arkadaşı Sacide Emet,60 yaşındaki annesi Rizvangul Abdureşit, Ortaokul öğretmeni ablası Bilkız Emet,kız kardeşi Şeripe Emet’in 2017’den beri kampta olduğunu ve hepsinin de 11 yıl hapse atılan ağabeyi Memet Ali Emet gibi susçsuz olduğu hakkında tanıklık verdi.

Tohti, Uluslararası toplumun Doğu Türkistan’daki insanların öylece ortadan kaybolmasına göz yummamasını ve Çin’in kampları kapattıysa akrabalarının nerede olduğunu ve son durumuyla ilgili açıklama vermesini istedi.

2.1.2020-Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 287 kişi okudu!
03/01/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.