ÇİN, DSÖ YILLIK TOPLANTISINA TAYVAN’IN KATILMASINI İSTEMİYOR

ÇİN, DSÖ YILLIK TOPLANTISINA TAYVAN’IN KATILMASINI İSTEMİYOR

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) önümüzdeki hafta yapılacak yıllık toplantısına Tayvan'ın gözlemci sıfatıyla toplantıya katılmasını isteyen ABD ve Japonya'nın çağrısına birçok ülkeden destek geldi.

Amerikan sesi (VOA) haberinde Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve bazı Avrupa ülkeleride Tayvan’ın toplantıya katılmasında hiçbir mahsur görmediğini ifade eden bir açıklamayı DSÖ’ye sunduğu yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) yapılan açıklamada Genel Sekreter Tedros'un Konuyla ilişkin tek başına karar veremeyeceği, konu üzerinde ancak 194 üye ülkenin karar verme hakkı bulunduğu belirtiliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian hafta başı Pekin’de düzenlenen basın toplantısında, Yeni Zelanda'nın Tayvan'a desteğinin "Tek Çin" ilkesinin ihlali olduğunu ve Yeni Zelanda'nın ikili ilişkileri zayıflatacak davranışlarda bulunmaması gerektiği açıklamasını yaparken Tayvan yetkililerinin olayı bağımsızlık iddiası için kullanmaya çalıştığını ve bunun Çin’in toprak bütünlüğüne karşı oynanan siyasi bir oyun olduğunu söyledi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 284 kişi okudu!
14/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.