ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN PAMUĞUNU YENİ YOLLARLA YAĞMALAMAYI SÜRDÜRÜYOR

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN PAMUĞUNU YENİ YOLLARLA YAĞMALAMAYI SÜRDÜRÜYOR

Çin yayın organı Xinhua Haber Ajansı 19 kasım verdiği habere göre Çin, Doğu Türkistan'ın pamuk kaynaklarını daha etkin bir şekilde talan etmek için karayolu taşımacılığından demiryolu taşımacılığına geçtiği bildirildi.

Bilgilere göre 2019 yılının başlarında Çin Pamuk Ticareti Pazarı ile Çin komünist partisinin yan kuruluşu olan Urumçi’deki Demiryolu şirketi, Çin illerine daha fazla Doğu Türkistan pamuğu ihraç etmek hedefiyle karayolu taşımacılığını demiryolu taşımacılığına dönüştürmek için bir işbirliği anlaşması imzaladığı öne sürülüyor.

Çin pamuk ticareti istatistiklerine göre bu yıl Ocak-Ekim döneminde Doğu Türkistan'dan Çin illerine demiryolu ile taşınan 1,89 milyon ton pamuk, geçen yılın aynı dönemine göre 470 bin ton daha fazla.

Görünüşe göre 2019 yılı sonunda Doğu Türkistan'daki 45 nokta gözetim ve kontrol altına alınarak ana endüstriyel depolama alanını kapsayan bir raylı taşıma sistemi kurmuş durumda.

2013 yılından bu yana ilk kez Doğu Türkistan'dan Çin vilayetlerine demiryolu taşımacılığı hacmi karayolu ulaşımı düzeyini aştığı ve buna bağlı olarak Doğu Türkistan’daki lojistik sektöründe sadece 2019 Ocak-Ekim ayları arasında pamuk üretimiyle ilgili 200'den fazla Çinli işletmenin çoğaldığı vurgulanıyor.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak: http://uy.ts.cn/system/2020/11/16/036505880.shtml

Bu Haberi 96 kişi okudu!
20/11/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.