ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’IN İDARESİNDE DEĞİŞİKLİK İSTİYOR
SON DAKİKA

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’IN İDARESİNDE DEĞİŞİKLİK İSTİYOR

Değişen dünya vaziyeti ile eş zamanlı olarak Doğu Türkistan meselesinde Çin hükumeti dünya çapında tepkiler almaya devam ederken buna göer Doğu Türkistanı idare etmek ve yeni stratejileri geliştirmek için Komünist partisinin 3. Doğu Türkistan toplantasına gideceği ön görülüyor. 

Öte yandan Çin’in Şinhua haber ajansıda 2014 çağırılan 2. Doğu Türkistan toplantısının 5. Yılı hakkında haberler vermeye başladı ve 2. Toplantı açıldıktan sonraki bu 5 yılda hedeflenen noktaya yaklaşıldığı ibarelerinin çokça kullanıldığı dikkat çekerken sözde Teröre ve radikalizme karşı yapılan hizmetlerden göze görülür sonuçlar alındığı ve geçen 30 ay içinde terör eylemlerinin hiç yaşanmadığı vurgulanıyor. 

Yakın zamanlarda Çin merkezi hükumetinden üst düzey yetkililerin çok sık aralıklarla Doğu Türkistan’da denetimde bulunması ve Çin kominist partisine üye alt kademe yerel yönetime bağlı memurların telaşla hizmet raporu hazırlamaları Çin hükumetinin ilerleyen dönemlerde 3. Doğu Türkistan toplantısına gideceği görüşünü güçlendiriyor.

FATMA HASAN
Bu Haberi 664 kişi okudu!
19/07/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.