ÇİN DOĞU TÜRKİSTAN’DA ZULÜMLERİNİ DAHADA ARTTIRDI
SON DAKİKA

ÇİN DOĞU TÜRKİSTAN’DA ZULÜMLERİNİ DAHADA ARTTIRDI

Uluslararası arenada ve çeşitli platformlarda sert tepkiler alan 1989’da meydana gelen Tian anmin katliamının 30. senesi ve 5 temmuz ürümçi katliamının 10. Yıl dönümü nedeniyle Çin Uygur Türklerine yönelik baskılarını arttırdı. 

Bitter Winter haberine göre yakın zamanda Pekine gitmek isteyen her hangi bireyin gitme nedenlerinin araştırılmasıyla birlikte bilgilerinin emniyet teşkilatına rapor edilmesi dikkat çekerken özelliklede Doğu Türkistan kökenli öğrencilerin bu süreçte herhangi bir karışıklığa neden olmasına karşın merkezi hükümet tarafından istikrarın korunması bahanesi ile üniversite öğrencilerini hedef alan kontrol ve sıkı takip uygulamalarını yürüterek kontrol etmeye çalıştığı ileri sürülüyor. 

Bu bağlamda öğretmen ve öğrencilerin sosyal medyada hiç bir paylaşımda bulunmamasının gerektiği konusunda talimat verildiği aktarılırken yabancı ve Doğu Türkistan kökenli öğrencilerin her günlük yaptı işleri, konuşmaları ve oturup kalkmasına kadar, kütüphane, spor salonları ,okul önü gibi insanların bir araya geldiği alanların özenle gözetileceği bildirildi.

FATMA HASAN
Bu Haberi 600 kişi okudu!
18/07/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.