ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA POLİS GÜÇLERİNİ ARTTIRIYOR
SON DAKİKA

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA POLİS GÜÇLERİNİ ARTTIRIYOR

Çin komünist yönetiminin Doğu Türkistan’da sözleşmeli Kadro dışı polis elemanı işe almaya başladığı ortaya çıktı.

Yakın zamanda Doğu Türkistan'daki merkezi hükumete bağlı Ulusal güvenlik barosu resmi web sayfasından Korla ve Çerçen bölgelerinde 2.300'den fazla kadro dışı polis elemanı istihdam ettirileceği duyuruldu.

Bilgilere göre yeni alınacak polis elemanlarının 2.000'i Korla'da ve 320'sinin Çerçen nahiyesinde muhtelif karakollarda görev alacağı ileri sürülüyor.

Çin komünist rejimi 2017’de Uygur Türklerine yönelik geniş çaplı keyfi tutuklama başlattığından buyana bölge polis güçlerini büyük ölçekte çoğaltmaya başlamıştı.

2016 yılında bölgede 90.000'den fazla polis memuru görevliyken bu sayının giderek arttırıldığı ve tutuklama kapsamınında genişletildiği biliniyor.

Yeni işe alınacakların başvurularında Komünist partiye olan yakınlığı, siyasi geçmişinin temizliği, ve göstereceği performans sözüne göre değerlendirileceği öğrenildi.

Gözlemcilere göre Korla nüfusunun son bir kaç yılda önemli bir kısmının keyfi tutuklamalar sonucu azaldığını ve şu anda Doğu Türkistan'daki en büyük Ceza kamplarından birinin Korla’da olduğunu kaydetti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 269 kişi okudu!
05/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.