ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA NÜFUS KONTROLÜ UYGULAMADIĞINI SAVUNDU

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA NÜFUS KONTROLÜ UYGULAMADIĞINI SAVUNDU

Doğu Türkistan’daki Xinjiang Geliştirme ve Araştırma Merkezi, Çin hükümetinin Uygur nüfusu üzerinde kontrol sahibi olduğunu ve Uygur nüfusunun azaldığını reddeden bir rapor yayınladı.

Raporda Uygur nüfusunun 1949'dan 2018'e kadar istikrarlı bir şekilde arttığı vurgulanıyorken, Uygur nüfusunun doğum ve doğal nüfus artışının 2017'den bu yana hızla düştüğünü kabul ederek nedenleri konusunda ise saptırılmış iddialar ortaya atılıyor.

Çin'in Raporu, Uygur nüfusunun 2017 öncesi durumunu, son üç yıldaki güncel durumunu, milyonlarca Uygur'un kamplarda ve hapishanelerde hapsedilmesinin nüfus gelişimi üzerindeki etkisini ve 2017-2018'de Uygur erkek ve kadınların çocuk doğurma ve evlilik hakkındaki düşüncelerindeki ani değişimi ele alıyorken 2017’den itibaren Uygurların medeni hayata entegre olmaya başladığı ve çoğunun istihdama yönelmeleri noktasında aile planlamasına dahil olması ve Uygur çiftlerin çocuk doğurma ve evliliğe yönelik tutumlarındaki değişikliklerin yanı sıra dini aşırılıkla mücadelede halkın aydınlatılması gibi faktörlerden kaynaklandığı safsatası öne sürülüyor.

Raporda verilen rakamlara bakıldığındaysa Uygur nüfusunun 2010'dan 2018'e kadar % 25.04 arttığını, ancak doğum oranının 2018'den buyana % 10.69'a ve doğum oranındaki artışın ise % 6.13'e düştüğü ifade ediliyor.

Rapor, Uluslararası toplumun Uygur Türklerine yönelik zorunlu kürtajda dahil olmak üzere soykırım yapıldığı gerekçesiyle tepki topladığı ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Çin'in "soykırım" yapıp yapmadığına dair bir soruşturma emri verdiği bir döneme denk geliyor.


Muhammed Ali ATAYURT

Bu Haberi 108 kişi okudu!
11/01/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.