ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ HAVA ALANLARINI ÇOĞALTIYOR
SON DAKİKA

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ HAVA ALANLARINI ÇOĞALTIYOR

Çin’in yayın organı Xinjiang gazetesinin 18 mart verdiği haberine göre ÇKP’nin (Çin Komünist hükumeti ) Doğu Türkistan'daki Kiriye ,Moğulköre, Bayıngulun, Guçung, Taşkorgan ve Barköl gibi birkaç bölgeye yeni havaalanı inşa etmeği planladığı yazıyor.

Haberde merkezi hükmet bölge Parti Komitesinin bu yıl Doğu Türkistan'da inşa edeceği havalimanlar için 3.19 milyar yuan bütçe ayırdığı öne sürülürken Doğu Türkistan'ın İli, Aksu, Kaşgar ve Turfan illerindeki havalimanlarınıda genişleteceği ileri sürülüyor.

Ağustos ayında başlayacağı ön görülen plan çerçevesinde İli bölgesi Gulca havaalanın genişletildikten sonra uluslararası gümrük istasyonu olarak kullanılacağı belirtiliyor.

Gözlemcilere ise ÇKP’nin "Tek Kuşak, Tek Yol" Projesinde kilit bölge olarak belirlenen Doğu Türkistan’da son iki yıl içerisinde Korgas ve Korla başta olmak üzere sınır hattında uluslararası ticaret merkezlerinin kurulması Çin iktisadına sağlayacağı katkılar dışında Çinli yerleşimcilerin ilgisini çekmek ve Doğu Türkistan'ı Çinlileştirme adımının hızlandırılmasına yararı olduğu görüşünde.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 128 kişi okudu!
20/03/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.