ÇİN, DİASPORADAKİ DAVACILARIN SUÇLAMALARINI İNKAR ETTİ

ÇİN, DİASPORADAKİ DAVACILARIN SUÇLAMALARINI İNKAR ETTİ

Çin'in Doğu Türkistan halkı üzerindeki baskıcı, soykırımcı, İslam ve Türk karşıtı politikaları uluslararası alanda çokça gündeme getiriliyor.

Çin zulmü altında ezilen Doğu Türkistanlı halkın feryadına kulak veren ve durumun ciddiyetini kavrayan şu veya bu nedenlerden dolayı bazı hükümetler ve sivil toplum kuruluşları Çin komünist Partisinin zulüm politikalarına tepki göstererek yaptırım uygulamaya çalışırken bazılarıda susmayı tercih ediyor.

Zulme karşı yeterince tepki göremeyen Çinli yetkililer “Doğu Türkistan halkını Teröre bağlayıp baskı uygularsak kimse müdahale etmeyecek” diye düşünmüş olsa gerek son üç yıldır anneler evlattan, babalar ise eşten koparıldı. Milyonlarca masum insan toplama kamplarına alınarak köle yerinde Çinli fabrikalarda çalıştırılıyor.

Öte yandan Çinli yetkililer Uluslararası toplumun suçlamalarından kurtulmak için çeşitli propagandalarına ara vermeden devam ediyor.

China Daily gazetesinin verdiği haberine göre Doğu Türkistan'daki Bölge Sağlık departmanı müdürü komünist parti üyesi Mutallib Rozi Toplama kampları ve hapishanelerde sebepsiz yere tutulanlarla ilgili uluslararası toplumu kandırmaya yönelik basın toplantısı düzenlediği bildirildi.

Mutallib Rozi ve beraberindeki komünist partili memurlar merkezi hukümetin Eğitim Merkezlerindeki Uygurların yaşamlarını korumak ve iyileştirmek için gereken önlemleri aldığını, yurt dışındaki Doğu Türkistanlı sözde “bölücü” güçlerin ise Çin virüsünün insanları yok etmek için bahane olarak kullanıldığını ve “Toplama kamplarında virüs bulaşanlar artıyor“ söylentisi yaydığını ifade ediyor.

Ayrıca basın toplantısında, bölge İnsan Kaynakları ve Sosyal İşler müdürü Komünist parti üyesi Rahmanjan Davut, uluslararası toplum ve insan hakları örgütleri, itibarlı medya kuruluşlarının raporlarıyla kanıtlanmış "zorla çalıştırma" siyasetlerini inkar ederken bunun Merkezi hükümetin Doğu Türkistan halkına Çin virüsü nedeniyle kaybettiği İstihdam gücünü geri kazandırmak ve Yoksullukla Mücadele kapsamında işe yerleştirmeye yönelik politikaları olduğunu söyleyerek gerçekleri yalanlarla örtmeye çalıştığı görüldü.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 278 kişi okudu!
03/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.