ÇİN DEVLET BAŞKANI Xi JİNPİNG’DEN DSÖ GENEL SEKRETERİNE DESTEK

ÇİN DEVLET BAŞKANI Xi JİNPİNG’DEN DSÖ GENEL SEKRETERİNE DESTEK

Çin virüsü çeşitli ülkelerde hızla yayıldıkça Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) karşı tepkilerde artmaya başladı.

Agence France-Pressein verdiği haberine göre Ocak ayı sonlarında Kanadalı bir adam, dünyanın en büyük dilekçe web sitesinde DSÖ genel sekreteri Tedros Adhanom'un vazifesinden istifa etmesi yönünde bir talepte bulunmuştu.

Talepte DSÖ’nün siyasi olarak tarafsız kalması gerektiğini, ancak Genel Sekreter Tedros'un salgın daha yeni küreselleşmeye başlamışken Pandemi ilan etmek yerine Çin’in verdiği bilgilere güvendiği, bu yüzden bugün olduğu gibi küresel bir felaket haline geldiğini ifade ederek istifasını istemişti.

Şu ana kadar 500 binden fazla kişinin evet oyu verdiği talebe karşın Çin devlet başkanı Xi Jinping DSÖ genel sekreteri Tedros'a destek mektubu gönderdi.

Mektupta Genel Sekreter Tedros'un liderliğinde uluslararası toplumun salgına aktif olarak karşı çıkacağı ve Çin’in DSÖ’ye her zaman destek olacağı ifade ediliyor.

Oysa Çin Komünist hükumeti DSÖ'nün Çin virüsüne karşı mücadele kapsamında uluslararası bağış toplama girişimine sadece 20 milyon dolar bağışlamış ve bu miktar gereken 670 milyon doların %3’üne bile tekabül etmiyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 226 kişi okudu!
30/03/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.