ÇİN DEVLET BAŞKANI Şİ JİNPİNG’İN TAHTI SALLANDI. HALK İLE POLİS KARŞI KARŞIYA!

ÇİN DEVLET BAŞKANI Şİ JİNPİNG’İN TAHTI SALLANDI. HALK İLE POLİS KARŞI KARŞIYA!

Çin’in Hubei ve Jiangxi eyaleti sınırında güvenlik güçleri ile Halk arasında kargaşa çıktı.

• Olay yeri: Hubei ile Jiangxi eyaletini birbirine bağlayan Jiangxi 1. köprüsünde meydana geldi.

• Olay Tarıhı: 27.03.2020 Cuma, sabah saat 8:15

• Olayı gerçeklestirenler: Hubeili sivil halk ile Jiangxi emniyet güçleri.

• Olayın nedeni: Jiangxi emniyet güçleri tarafından 1. Köprüsünün kapatılması üzerine Hubei’den Jiangxi eyaletine geçmek isteyen halkın direnişi.

• Olayla ilgili detaylar: ÇKP (Çin komünist Pati) hükumetinin Çin virüsü ile ilgili daha önce Hubei bölgesinde aldığı karantina tedbirlerinin sona erdiğini duyurmasıyla beraber yerel hükmet yetkilileri de Hubei sınırını açtı. Ancak diğer eyalet yöneticileri, virüsün yeniden yayılmasına karşın özel bir önlem olarak Hubei'den sınırı geçmek isteyenler için il sınırında özel kontrol noktaları oluşturdular.

Konuyla ilişkin raporlara göre, Jiangxi tarafından kurulan kontrol noktası, Çin virüsün patlak verdiği Hubei Eyaleti ile Jiangxi bölgesini bir birine bağlayan 1. köprünün üzerine kuruluyor.

25 Mart'ta faaliyete geçen kontrol noktasında Hubei’den geçecek her kimse sağlık kontrolünden geçmesi, Jiangxi'ye gitme nedenini açıklaması ve kaydolması gerekiyor.

Sınır noktasında Jiangxi bölge Route 17 tip askeri araçlar kontrolden geçen Çinlileri taşımak için özel olarak hazırlanmış ve her araçta, yolcuların sağlık durumu ve güvenlik amaçlı bir sağlıkçı ve bide polis memuru eşliğinde istenilen rotaya ulaştırmakla görevlendiriliyor.

27 Mart'ta sabah saat 6:00 suları açılan kontrol noktası bilinmeyen bir nedenden dolayı sabah saat 8:15 civarı bir süreliğine kapatıldı.

Yaklaşık 20 dakika sonra sınırın açılmasıyla beraber öfkeli kalabalık jiangxi eyalet yönetiminin aldığı karara karşı protesto başlattı ve sınırın güvenliği için yerleştirilen polislerle aralarında gergin anlar yaşandı.

Bilgilere göre kargaşada birçok polis aracı hasar gördü. Ancak herhangi bir can kaybı söz konusu değil.

Hubei halkı ile Jiangxi polisi arasındaki gergin anların video görüntüleri hızla sosyal medyaya yansıdı fakat Hubei taraftan hiç bir açıklama yapılmadı. Jiangxi eyaleti yönetiminin açıkladığı bilgilere göre ise iki taraf arasındaki gerginlik 27 Mart'ta akşamı saat 18:00’e kadar devam etti ve güvenlik güçleri tarafından bastırıldı.

• Olayın iç yüzü: Hubei halkı, salgın sırasında Çinli diğer eyalet sakinleri tarafından hakaretlere maruz kalıyor, tutuklanması hatta Hubei eyaletinin topyekün imha edilmesini talep eden topluluklarda var.

An itibariyle Hubei eyaletinde sınırların açılmasıyla beraber Hubei’ye geri dönenlerin evlerine ve işlerine yerleşim alanlarına girmesi hakkında kısıtlamalar konulmuş durumda.

Üstelik Çin genelinde Hubeili olan her Çinlinin Pekin gibi büyük şehirlerden tahliye edilmesi toplu taşıma araçlarına bindirilmemesi sosyal ilişkilerinin sınırlandırılması temel yaşam şartlarının giderek zorlaşmasının yanı sıra düzensizlik gibi bir çok problemlere eşlik eden davranış bozukluğu, işten ayrılması sonucu oluşan psikolojik bozukluk, Ekonomik gerilem ve benzeri haller Hubei halkında kendisi dışında tüm taraflara özelliklede Şi jinping yönetimindeki ÇKP yönetimine karşı nefret ve düşman nazarıyla bakılıyor.
diğer bölgelerde de Çin güvenlik güçleri ile siviller arasında zaman zaman gerginlikler yaşandığı biliniyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 231 kişi okudu!
28/03/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.