ÇİN’DEN UYGUR YASA TASARISINI TEŞVİK EDEN ABD’Lİ SENATÖRLERE MİSİLLEME

ÇİN’DEN UYGUR YASA TASARISINI TEŞVİK EDEN ABD’Lİ SENATÖRLERE MİSİLLEME

China's Global Times tarafından 15 Mayıs'ta yayınlanan bir makalede Uygur İnsan Hakları Yasa tasarısını teşvik eden ABD'li politikacılara karşı Çin Komünist partisininde misilleme olarak “Terörle Mücadele ve Ulusal Güvenlik” konularında bir takım uygulamalar yapılacağı belirtiliyor.

Yeni uygulamaların İçeriği detaylandırılmayan makalede alınacak tedbirlerin Uygur yasa tasarısının onaylanmasında etkili rol oynayan ABD’li Senatörlerden Marco Rubio, Manendez, Jim Rish ve Corey Gardner gibi senatörlere yönelik olduğu vurgulanıyor.

Global Times'a göre Pekin hükümeti Uygur yasa tasarısında adı geçen Doğu Türkistan Bölge Yetkililerini ve şirketleri korumak için "ulusal güvenlik" ve "terörle mücadele yasaları"nı kullanacağı öne sürülürken özellikle Doğu Türkistan Bölgesi Parti Komitesi sekreteri Chen Chuanguo’nun adı ön planda geçiyor.

Senatör Corey Gardner 15 Mayıs yaptığı açıklamada, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) Uygurlara yönelik büyük baskısı ve zorla çalıştırma siyaseti günümüzdeki en büyük trajedik olay olduğunu Doğu Türkistan’daki Çin Komünist Partisinin davranışı insanlığa yapılan hakaret olduğu ve bu iğrenç suç için ÇKP’nin ağır bir bedel ödemesi gerektiğini söylemişti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 379 kişi okudu!
18/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.