ÇİN’DEN SOYKIRIM SUÇLAMALARINA YANIT. “UYGUR KADINLARI ÖZGÜRLEŞTİRİYORUZ”

ÇİN’DEN SOYKIRIM SUÇLAMALARINA YANIT. “UYGUR KADINLARI ÖZGÜRLEŞTİRİYORUZ”

Doğu Türkistan’daki Uygur Türkü kadınların, doğurganlığını azaltan yöntemler uyguladığının ortaya çıkmasının ardından, Çinli yetkililerden resmi açıklama geldi.

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’daki sistematik hak ihlalleri ve soykırıma varan faaliyetleri her geçen gün artıyorken China Daily’de 9 aralık Doğu Türkistan’daki Uygur Türkü kadınları kısırlaştırmaya yönelik yöntemlerin uygulandığına dair bir haberin yer alması, Çin hükumetini köşeye sıkıştırdı.

Söz konusu haberin ardından Çinli yetkililer, konu ile ilgili bir açıklama yayımladı. Çin’in ABD Büyükelçiliği, Çin’in skandal uygulamasına dair itiraf niteliğindeki açıklamasında, korkunç bir gerekçe öne sürdü. Habere ilişkin açıklamasını Twitter’dan paylaşan ABD’nin Çin Büyükelçiliği, kısırlaştırma uygulamasını “kadınları özgürleştiriyoruz” ifadeleriyle savundu.

“Aşırılığın ortadan kaldırılması Doğu Türkistan kadınlarına daha fazla özerklik kazandırdı”başlığı ile yayımlanan Söz konusu haberdeki raporda, Uygur Türkü kadınların kısırlaştırılmasına “Kadınlar, çocuk yapma makineleri olmaktan çıkarıldı” cümleleri ile destek verildi.

Twitter, Çinli Büyükelçinin söz konusu paylaşımını Çin'in Uygur halkına karşı insani niteliklerden yoksun bırakma çabası olarak değerlendirerek perşembe sabahı yapılan paylaşımı cuma akşamı platformdan kaldırdı.

Paylaşımın altında Twitter tarafından, "Bu paylaşım Twitter kurallarını ihlal etmiştir." ibaresi bulunuyor.

Muhammed Ali ATAYURT

Bu Haberi 142 kişi okudu!
11/01/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.