ÇİN’DEN DOĞU TÜRKİSTANA 3 FARKLI ROTADAN DEMİR YOLU YAPILDI

ÇİN’DEN DOĞU TÜRKİSTANA 3 FARKLI ROTADAN DEMİR YOLU YAPILDI

Çin’in organ yayını Tanrıdağ gazetesine göre Çin komünist hükumeti Doğu Türkistan'da üç demir yolu inşasını hızlandırdıkları öğrenildi.

Bilgilere göre Çin işgal yönetiminin 2018'de başladığı ve 2021 tarihine kadar tamamlanması beklenen Hoten’den başlayıp Korla şehrine bağlı Çakılık bölgesini Çin’e bağlayan 826 km uzunluktaki demir yolu hattının an itibariyle Hotan vilayeti Lop ilçesi Çağrıbağ bölgesinde yapım çalışmaları devam ettiği bildirildi.

İkinci demir yolu projesinde 1.215 km uzunluktaki demir yolunun Qinghai vadisi- Golmud bölgesinden başlayıp Utmirin, Gansen, Huatugu ve batıdaki diğer bölgeler üzerinden geçerek Doğu Türkistan'ın Lopnur ilçesi, daha sonra Korla'ya bağlanacağı belirtildi.

Golmud-Korla demir yolunun Doğu Türkistan kısmında çalışmaların % 85 oranda tamamlandığı öne sürülüyor.

Toplam uzunluğu 427 km olan üçüncü projede ise Beitun’dan başlayıp Altay’ın Köktokai bölgesine bağlanıyor.

Söz konusu Kuitun-Beitun Demir yolu, Lanzhou-Doğu Türkistan Demir yolu ve Urumqi-Jiangjunmiao Demir yolu olmak üzere üç farklı demir yolu çalışmalarının bu yıl 30 Ağustos'tan önce faaliyete geçmesi doğrultusunda kararlar alındığı ortaya çıktı.

Gözlemciler demir yolu inşasının tamamlanmasıyla daha çok Çinlinin Doğu Türkistan'a getirilebileceğini ve daha çok Uygur Türkünün Çin’deki fabrikalara transferlerinin kat kat arttırılacağını, en önemliside Doğu Türkistan'daki kaynakların Çine ulaştırılmasındaki engellerin azaltıldığını kaydetti.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 320 kişi okudu!
13/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.