ÇİN’DEN ABD’YE “SOĞUK SAVAŞ” UYARISI
SON DAKİKA

ÇİN’DEN ABD’YE “SOĞUK SAVAŞ” UYARISI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD'nin Çin'i değiştirme "hüsnükuruntusundan" vazgeçmesi gerektiğini söyledi ve Amerika'da bazı siyasilerin ilişkileri yeni bir Soğuk Savaş'a itmekte olduğu uyarısında bulundu.

Wang Pazar günü Pekin'de gerçekleştirilen Ulusal Halk Kongresi oturumları sırasında düzenlediği yıllık basın toplantısında, ABD'yi Kuzey Kore ile nükleer müzakereleri yavaşlattığı için eleştirirken Tayvan konusunda Çin'in "kırmızı çizgisini" aşmaması doğrultusunda uyardı.

ABD ilk Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Çin virüsü pandemisinden en çok etkilenen ülke konumunda ve Dünyanın en büyük iki ekonomisi, ticaretten insan haklarına, bir dizi konuda bir biriyle çatışıyor.

Çin'in Hong Kong'da muhalifleri bastırmaya yönelik planları, ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında diğer bir anlaşmazlık noktasını oluşturdu.

Wang Yi, ABD’li bazı siyasilerin Çin-ABD ilişkileri konusunda düşmanca tutum takındığını ve bu durum ilişkileri 'yeni Soğuk Savaş' olarak adlandırılan durumun eşiğine getireceğini belirterek bu gidişin tehlikeli ve küresel barışı tehlikeye sokacağını söyledi.

Ayrıca Wang, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun geçen hafta Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen'i ikinci görev dönemine başlaması dolaysıyla kutlamasına karşın, ABD'ye "Çin'in kırmızı çizgisini zorlamaması" uyarısında bulundu.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 258 kişi okudu!
26/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.