ÇİN’DEN ABD YAPTIRIMLARINA KARŞI SAVUNMA HAMLESİ

ÇİN’DEN ABD YAPTIRIMLARINA KARŞI SAVUNMA HAMLESİ

Çin’in diğer ülkelerin Çin karşıtı yasalarına karşı vatandaşları ve şirketleri için yeni düzenleme hazırladığı bildirildi.

Bu düzenlemeyle yabancı yasa ve mevzuatların Çinli şirket ve vatandaşlarına yönelik uygulamasını önlemek için bir çalışma grubunun kurulması amaçlanırken yabancı kanunlar nedeniyle "olağan ekonomik, ticari ve ilgili faaliyetlerde" bulunması engellenen vatandaş ve kuruluşların 30 gün içinde bu çalışma grubuna rapor sunabileceği aktarıldı.

Bloomberg'in haberine göre, Çin Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, "ülke dışındaki uygulamalara karşı koymak" hedefiyle hazırlanan düzenlemenin, Çin vatandaşları ve şirketlerinin yasal hak ve çıkarları ile ülkenin menfaatlerini korumak amacıyla yapıldığı ve an itibarıyla geçerli olduğu kaydedildi.

Açıklamada, sunulan raporda kriterin "haksızlık" olduğunu ve uluslararası hukukun ihlal edildiğini doğrulaması durumunda, mahkemenin, yabancı kanunların uygulanmasını reddeden bir yasaklama emri çıkarabileceği belirtiliyor.

Bu düzenlemeyle yabancı ülkelerin hukukuna uymadığı gerekçesiyle ciddi kayıplar yaşayan kişi ve firmaların da devlet kurumları tarafından desteklenebileceğine işaret edilen açıklamada, Çin hükümetinin söz konusu yasalara karşı "gerekli karşı önlemleri" alabileceği vurgulanıyor.

Açıklamada ayrıca "doğru" rapor sunamayan vatandaş veya şirketin uyarılabileceği veya para cezasıyla karşı karşıya kalabileceği kaydedildi.

Çin basınında çıkan haberlerde ise Pekin yönetiminin bu adımı, özellikle "ABD yaptırımlarına" karşı Çin'in yasal yollarla meşru müdafaası için yeni bir hamle olarak yorumlanıyor.

ABD, Uygur Türklerine yönelik zorla kısırlaştırma da dahil olmak üzere Soykırım, teknolojik gözetim, köle işçiliği politikası nedeniyle alınan yaptırım kararı, borsalardan çıkarma ve işlem yasağı, vize kısıtlamaları gibi Çin komünist partisine ve Üyelerine özelliklede Çinli şirketlere karşı birçok önlemi hayata geçirmişti.

Son olarak Trump 6 Ocak'ta imzaladığı kararnameyle Ant Grup'a ait Alipay ve WeChatPay'in de aralarında yer aldığı Çin merkezli 8 mobil ödeme uygulaması ile işlem yapılmasının yasaklanmasını talep etmişti. Bunun dışında daha öncede 50’ye yakın Çin ordusuna ait şirketleri kara listeye dahil etmişti.

Muhammed Ali ATAYURTKaynak: https://www.bloomberght.com/cin-den-abd-yaptirimlarina-karsi-savunma-adimi-2272281

Bu Haberi 83 kişi okudu!
12/01/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.