ÇİN’DEN ABD YAPTIRIMLARINA İLİŞKİN “MANTIKSIZ” TEPKİ

ÇİN’DEN ABD YAPTIRIMLARINA İLİŞKİN “MANTIKSIZ” TEPKİ

Amerika'nın Sesi VOA haberine göre Çin, Trump yönetiminin Amerikalıları Çin ordusunun sahip olduğu veya kontrol ettiği şirketlere yatırım yapmasını yasaklama kararına tepki gösterdiği bildirildi.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü 18 kasım yaptığı açıklamada, ABD ambargosunun Çin şirketlerini mantıksız bir şekilde baskıladığını ve piyasa rekabeti ilkelerini, uluslararası ekonomi ve ticaret kurallarını ciddi şekilde ihlal ettiğini ve bu gibi politikacıların küresel pazarı engelleyemeyeceğini söylediği aktarıldı.

Başkan Trump, 12 Kasım'da Amerika Birleşik Devletleri'ndeki herhangi birinin Çin ordusunun sahip olduğu veya kontrol ettiği Çin şirketlerine yatırım yapmasını yasaklayan bir karara imza atmıştı.

Yasanın önümüzdeki yıl 11 Ocak'ta yürürlüğe gireceği belirtilirken Haziran ve Ağustos aylarında ABD Savunma Bakanlığı, gözetleme ekipmanı üreten Huawei, China Telecom, China Mobile ve Hikvision dahil olmak üzere 31 şirketi Çinli askeri şirketler olarak belirlediği ileri sürülüyor.

Beyaz Saray yaptığı açıklamada, Çin'in ABD sermayesini askeri, istihbarat ve diğer güvenlik tesislerini geliştirmek ve modernize etmek için kullandığı vurgularken, kitle imha silahları geliştirmesi de dahil olmak üzere, Çin’in ABD’ye doğrudan bir tehdit oluşturmasına yol açabileceğinin altı çiziliyor.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak: https://www.voachinese.com/a/china-condemns-trump-ban-on-pla-investment-20201116/5664180.html

Bu Haberi 97 kişi okudu!
19/11/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.