ÇİN’DEKİ “XİNJİANG SINIFI” İLE İLGİLİ ÖNEMİ BELGELER YAYIMLANDI

ÇİN’DEKİ “XİNJİANG SINIFI” İLE İLGİLİ ÖNEMİ BELGELER YAYIMLANDI

Çin komünist Partisi (ÇKP) 2000’li yıllarından başlayıp Çin’in iç kesimlerine Doğu Türkistan’dan götürülüp terbiyelenmesi amaçlanan “Xinjiang Sınıfı” ile ilgili önemli belgeler yayımlandı.

Rose-Hulman Teknoloji Enstitüsü'nde Çin ile ilgili çalışmalar yapan profesör Timothy Gross’un hazırladığı ve Hong Kong Üniversitesi Yayınları tarafından “Çin'deki Xinjiang Sınıfları ve Uygur Kimliğinin Dinamikleri” adıyla kitapçık halinde neşirden çıkan belgelerde, Çin’in iç bölgelerindeki "Xinjiang sınıfı" ile ilgili iki önemli detay ortaya konuluyor.

"Xinjiang Sınıfı Çalıştay Özeti" ve "Xinjiang Sınıfı İdari Prosedürü" olmak üzere iki noktaya değinen Belgede Doğu Türkistan’dan seçilip Çin’e götürülen Uygur gençlerin "Xinjiang sınıfı" ile "Çin Komünist Partisini himaye eden, Çin'i seven, sosyalizmi çıkış yolu bilen ve Çin işgalini savunan bir grup Uygur genci yetiştirmeyi amaçladığı öne sürülüyor.

Fakat Timothy Gross, “Xinjiang sınıfı” ile ilgili ÇKP’nin eğitim planını baz alarak yürüttüğü kapsamlı araştırmalarına dayanarak sistemin başarısız olduğu sonucunu ortaya koyuyor.

Ayrıca Uygur öğrencilerin çoğunun "Xinjiang" dersinden hoşlanmadığını ve Uygur öğrencilerinin eğitim sürecinde ÇKP’nin amaçladığı ayrıştırma ve beyin yıkımlarının hedefine ulaşamadığı, Uygur öğrencilerin bu okulları hapishanelere benzettikleri vurgulanıyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 395 kişi okudu!
29/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.