ÇİN’DEKİ SİYAHİLER SOKAK ORTASINDA DÖVÜLMEYE BAŞLADI

ÇİN’DEKİ SİYAHİLER SOKAK ORTASINDA DÖVÜLMEYE BAŞLADI

Çinli yetkililer virüsün kontrolünü ilan etmesiyle birlikte başlattığı yabancı düşmanlığı propagandasından sonra Çin'de yaşayan yabancıların özellikle de siyahilerin dışlanması da arttı.

Sosyal medyada tepki çekem görüntülerde Guangzhou'da yaşayan bir grup Afrikalıların Çin tarafından enfeksiyonu önleme bahanesiyle evlerinden çıkartıldığı ,onların sokaklarda yatmak zorunda kaldığı görüldü.

Pasaportlarına el konulan Afrikalıların Çin’deki büyük elçilerinin duruma müdahil olmasıyla büyüyen ırkçı siyaset uluslararası toplumda tepkilere neden oldu.

Çin kaynaklarına göre bazı oteller kamuya yabancıları özellikle siyahileri kabul etmeyeceklerini açıkça ilan etti.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerin bir kısmı Süper Market ve Alışveriş merkezlerine Afrikalıların girmesini yasaklayan videolarla dolu. bazıları ise Çinlilerin toplanıp siyahileri sokak ortasında dövdükleri gösteriliyor.

New York Times gazetesinin hafta sonu bu hakta verdiği haberinde Çin makamlarının kasıtlı olarak bağnazlık ve ırkçılığın yükselişinin önünü açtığını, böylece vatandaşlarının dikkatini ve memnuniyetsizliğini yabancı devletlere ve yabancılara yönlendirerek kontrol altında tutmayı düşündüğüne vurgu yapılıyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 323 kişi okudu!
20/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.