Çin’deki Felaket Uygurlara eziyet oldu

Aşırı yağıştan dolayı birkaç haftadır büyük sel felaketi ile karşı karşıya olan Çin’de 11 Milyar dolar Ekonomik zarar yaşandı. Barajlar ve köprüler ve yollar çöktü 2 Milyona yakın İnsan Selden etkilenirken 58 Çinli Selde öldü.Uygurlara sistematik Soykırım Uygulayan Çin, Selden sonra kum fırtınasına teslim oldu. 

Bilgilere göre Çin’in Gansu eyaletinde yer alan Dunhuang kenti saniyeler içinde kum ile kaplandı. Yüksekliği 100 metreyi aşan kum fırtınası Çinliler tarafından saniye saniye görüntülendi. Çin kaynaklı Sosyal medyada yayınlanan görüntüler kısa sürede viral oldu. Görüş mesafesi 20 metrenin altına düştüğü için Çin polisleri pek çok ana yolu trafiğe kapattı. Sürücülere otobanları terk etmeleri ve servis alanlarında beklemeleri yönünde uyarı yapıldı. Kum fırtınası nedeniyle tüm şehirdeki Çinliler panik yaşadı. HAZİRAN AYINDA DOĞU TÜRKİSTAN'DA YAŞANMIŞTI

Haziran ayında da Doğu Türkistan’daki Hotan şehrinde kızıl kum fırtınası görüntüleri basına yansımıştı. O dönem Çin medyası, insan faaliyetleri ve ormansızlaşma nedeniyle değişen hava koşullarının yol açtığını felaket olduğu açıklamasını yaparken gözlemciler bunun normal kum fırtınası olmadığı, belki de bölgede yapılan Nükleer denemelerin sonucu meydana gelen hafa kirliliği olabileceği endişesi taşıdığını kaydetmişti.Uluslararası toplumda “Milyonlarca Uygur'u kamplara hapsetmek, Kamptaki Kadınları zorla kısırlaştırmak, toplu tecavüz, Dinden vazgeçirme ve Ağır işkence yapmak, Uygurları köle yerinde çalışmaya zorlamak” gibi insanlığa karşı suç ve Soykırım işlemekle suçlanan Çinli yetkililer Henan'daki sel felaketine Gansu’deki kum fırtınasına “yardım etmek” bahanesiyle Uygurları seferber ettiği öğrenildi.

FELAKET SIRASINDA UYGURLARA EZİYET EDİLDİ

Xinhua Haber Ajansı'na göre, Geçen hafta Kumul Şehrinde bulunan “Kumul Lezzet Nan’ları ve Gıda geliştirme san.tic.ltd. şirketine ait Fabrikada bir gece bir gündüz 1 Milyon ekmek üretildiği ve Kmul’un Evergol ilçesine bağlı Bagven köyünden 60 ton kavun Çin illerine gönderildiği öne sürülüyor.

Ayrıca Soykırım altındaki Uygurları Çinlilerle sözde "kardeş" olduğu safsatasıyla başlatılan Seferberlik kapsamında Çin komünist Parti yönetimi Doğu Türkistan genelinde bir çok bölgede olduğu gibi Peizavat İlçesine bağlı Mişa köyündeki Çilak mahalle sakinlerini aynı şekilde 24 saat çalıştırarak Henan'a “yardım” kampanyasına 5000 Nan göndermeye zorladığı aktarıldı.

           

UYGUR İŞÇİLERİ GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTIRDILAR

Bilgilere göre Çinli yetkililer, 2017'de başlayan büyük Tutuklama sırasında Doğu Türkistan’daki farklı yerlerden birçok bireysel fırıncı ve kamp tutsaklarını "Ekmek Kültürü Üretim Parkı" adı altında inşa ettikleri Çalıştırma Kamplarında zoraki çalıştırmayla büyük ölçekli fırın işletmeleri kurduğu ve yüklü miktarlarda kar elde etmeye başladığı biliniyor.

Çin hükümetinin zorlamasıyla “ekmek kültürü üretim parklarında” çalışmaya zorlanan ustalar, ürünlerini günlük olarak Çin eyaletlerine tedarik etmeye başladığı belirtiliyor. Ayrıca “Kumul Lezzet Nan’ları ve Gıda geliştirme san.tic.ltd. şirketinin 2017’deki Büyük Tutuklama sırasında kurulmuş ve 500'den fazla Köle işçi çalıştıran Çin hükümetinin fırıncılık işletmelerinden biri olduğu öğrenildi.

Muhammed Ali ATAYURT- Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press
Bu Haberi 361 kişi okudu!
27/07/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.