ÇİN’DE VİRÜSE YAKALANAN İKİ UYGURUN KÖLE İŞÇİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Geçen ay iki Uygur Türkünün Çin’in Guangzhou eyaletinde Çin virüsüne yakalandığı haberi paylaşılmıştı ve duruma aşina olan kişiler tarafından bu iki gencin Doğu Türkistan’dan Çine köle olarak getirilip zorla çalıştırılan kişilerden olduğu iddia edilmişti.

Son gelen bilgilere göre Özgür Asya Radyosunun Doğu Türkistanda yürüttüğü araştırmaları sonucu Enfekte iki kişiden birinin Aksu vilayetinden olduğu ve geçtiğimiz aylarda Aksu'dan Guangzhou’ya getirilip bir Çin fabrikasında çalıştırılan yaklaşık bin işçinin olduğu ortaya çıktı.

Aksunun bağlı olduğu Kızılsu Kırgız bölgesi Sağlık Departmanı yetkilileri enfekte olan iki kişiden birinin Urumçi’den diğerinin ise Aksu'dan olduğunu, yaş ortalaması 40 olan kişilerden birinin kadın olduğunu Aksu’dan Guangzhou’ya götürülen diğer işçilerin sağlık durumunda problem olmadığını doğruladı.

Çin medyasında çıkan 22 Mayıs tarihli bir haberde Çinli yetkililerin Uygur işçilerin Doğu Türkistan’dan Çin illerine transferleri için ulaşım bedeli ve geride bıraktığı ailesine yönelik ek ödemelerde dahil olmak üzere bir dizi sözde yeni “değişiklikler” yapıldığı duyurulmuştu.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 406 kişi okudu!
27/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.