ÇİN’DE İKİ UYGURA VİRÜS BULAŞTIĞI ORTAYA ÇIKTI

ÇİN’DE İKİ UYGURA VİRÜS BULAŞTIĞI ORTAYA ÇIKTI

28 Nisan sosyal medyaya yansıyan bilgilere göre iki Uygur Türkünün Çin’in Guangzhou şehrinde Çin virüsü ile enfekte olduğu öğrenildi.

Başlangıçta Guangzhou'daki "Azınlıklara Yardım İstasyonu" tarafından 21 Nisan'da şüphe üzerine eyalet yetkililerine bildirildiği daha sonra Guangzhou Belediyesi tarafından karantinaya alındığı aktarıldı.

Konuyla ilişkin Özgür Asya Radyosunda yer alan habere göre bölgede yapılan telefon görüşmeleri sonucunda Guangzhou’ya Doğu Türkistan’dan gelip restoran açan bir Hui Müslümanı kadın, bir gün önce Guangzhou polisinin iş yerine gelip Restoran’a girip çıkan Doğu Türkistanlı iki kişinin Çin virüsü ile enfekte olduğunu bildirip durumuna dikkat etmesi gerektiğini en ufak belirti dahil yetkililere söylemesi doğrultusunda uyarıldığını bildirdi.

Uygur Türkü iki kişinin eşkalı veya neden Guangzhou’da bulundukları ne iş yaptıkları konusunda hiçbir bilgi bulunmuyor sadece Belediye tarafından tedavi edilmek üzere karantinaya alındığı ileri sürülüyor.

Gözlemciler bu iki kişinin hastane değil belediye tarafından karantinaya alınmasına dikkat çekerken Doğu Türkistan’dan çalıştırılmak üzere Guangzhou’ya getirilen Uygur İşçiler olabileceğini düşünüyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 277 kişi okudu!
01/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.