ÇİN’DE EĞİTİME ALINAN UYGUR ÖĞRENCİLERE DOMUZ ETİ YEDİRİLDİ

ÇİN’DE EĞİTİME ALINAN UYGUR ÖĞRENCİLERE DOMUZ ETİ YEDİRİLDİ

Bitter Winter haberine göre Çin komünist partisi (ÇKP) Çin’in iç bölgelerinde eğitime alınan Uygur öğrencileri daha önceki Ramazan aylarında Hui müslümanlarla birlikte oruç tutmalarına gösterdiği kısmen serbestliği bu yıl tamamen kestiği ve Uygur Türkü Öğrencilerin oruç tutmalarını yasaklandığı hatta Çinli öğrencilere hazırlanan domuz eti yemeklerini yemeye zorladığı ortaya çıktı.

Bitter Winter’e konuşan Shandong'daki bir lise öğretmeni okullarındaki tüm Uygur öğrencilerin Ramazan ayı boyunca yemek yemeleri gerektiğini, Çinli öğrencilerle birlikte domuz eti yedirildiği ve oruçlu olmalarına izin verilmemesi hakkınsa merkezi hükümetin talimatı olduğunu dile getiriyor.

Uygur öğrencilerin dini faaliyetlerde bulunmalarına izin verilmeyeceğini dua dahi ettikleri tespit edildiği taktirde doğruca Doğu Türkistan’a geri gönderilip yerel yönetime teslim edileceğini açık etti.

Çin hükümeti uzun süredir Uygurların Ramazan orucu tutmasını yasaklamıştı, Okul ve iş yerlerindeki her kese öğle yemeği verilerek yetkililer tarafından tek tek kontrol ediliyordu.

Yemek yemeyi reddedenler "aşırıcılıkla" suçlanıp toplama kamplarına veya 5 ile 7 yıl hapis cezasına mahkum edileiliyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 719 kişi okudu!
20/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.