ÇİN’DE 2 HAFTADA CANLI ORGAN BULUNUYOR!
SON DAKİKA

ÇİN’DE 2 HAFTADA CANLI ORGAN BULUNUYOR!

Bitter Winter habere göre Çin’de canlı organ sektörü günden güne genişleyerek hastaların 2 hafta içinde istediği organı elde edebileceği ileri sürülüyor.

Resmi verilere göre 1.5 milyara yakın nüfüsa sahip Çin’de organ bağışlayacak kişilerin sayısının 370 binden az olduğu biliniyor. Ancak ülkede bu kadar az sayıda organ bağışı varken 2 hafta içinde istenilen canlı organın sağlanması dünyanın dıkkatını çekiyor.

Bitter Wintere konuşan bir hasta, kendisinin Çinin şendug eyaleti Yentey şehrindeki hastanede böbrek nakli amilyatı yaptırdığı ve bu amilyatın 10 gün içinde gerçekleştiğini aktarırken doktorların ne kadar bütçe harcarsa o kadar taze organlara sahip olabilceğini söylediğini belirtiyor.

Çin’in canlı organ sektörünü uluslararası çapa yükseltmek için çeşitli organizeler ve reklam kampanyaları düzenlediği biliniyor ancak bu organların nereden geldiği hiç konuşulmadığı gibi kimlerden elde edilmekte olduğu da sır gibi saklanıyor.

2012 de Çin hükümetinin canlı organ nakli için kullandığı canlı organların üçte ikisini idam edilen mahkumlardan aldığı açığa çıkmış ve uluslararası toplumun sert tepkileri neticesinde Çin hükümetinin idam edilen mahkumlardan organ nakillerini beş yıl içinde durdurma taahhüdü gelmişti.

Ancak Doğu Türkistan’daki zulmün artmasıyla birlikte hapishanelerindeki siyasi mahpusların ve eğitim adı altındaki ceza kamplarındaki tutsak edilebn Uygurlar ve değer müsülman Türklerin organlarının çalınarak bu iş için kullanılmakta olduğu delillenmiş durumda.

FATMA HASAN
Bu Haberi 800 kişi okudu!
21/08/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.