ÇİN,CEZA KAMPIGERÇEĞİNİ 3. KEZ ÖRTMEYE ÇALIŞTI
SON DAKİKA

ÇİN,CEZA KAMPIGERÇEĞİNİ 3. KEZ ÖRTMEYE ÇALIŞTI

Çin Komünist Partisi merkezi hukümet tarafından yayımlanan 21 temmuz 2019 tarihli "Xin Jiang İla İlgili Bazı Tarihi Konular" başlıklı beyaz kapaklı kitabının (Rapor) ardından “Yeni Dönemde Ulusal Savunma” başlığıyla yine bir beyaz kapaklı kitap daha yayınlamıştı.

Hemen ardından 16 ağustos 2019 tarihinde"Xin Jiang’ın Mesleki Eğitim Hizmetleri " başlığıyla yine bir kez daha beyaz kapaklı kitap yayınladı.

Raporda Merkezi hükumetin sözde “terörün ve aşırıcılığın mağduru olan Doğu Türkistan halkını kurtarmak için ‘’Mesleki Eğitim Merkezi’’ adındaki ceza kamplarını kurduğu iddia ediliyor.

Kamplardaki tutsaklara asla ceza uygulanmadığı, hakaret ve dini inançları dahil herhangi bir kısıtlama olmadığı sadece mandarin Çincesi, hukuk bilgisi vede çeşitli mesleki becerilerin öğretilmekte olduğu yer alırken Doğu Türkistan’ın bu kamplar sayesinde terörden arındığını ve temelle değiştiğinden bahsediliyor.

Gözlemciler Doğu Türkistan’daki ceza kampları nedeniyle Uluslararası toplumun sert eleştirisine maruz kalan Pekin hükumetinin, kısa süre içinde Doğu Türkistanla ilgili 3 kez rapor yayımlaması, aslında Doğu Türkistan meselesinde Çin’in olağan dışı endişeli olduğunu gösteriyor ve bu neden lede Nazi tipi ceza kamplarını hukuka uygun ve meşru gösterme çabaları içerisinde diye kaydetti.

MUHEMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 365 kişi okudu!
19/08/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.