ÇİN, BM İNSAN HAKLARI KONSEYİ DANIŞMANLIĞINA SEÇİLDİ

ÇİN, BM İNSAN HAKLARI KONSEYİ DANIŞMANLIĞINA SEÇİLDİ

ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu 9 Nisan'da Çin'in BM İnsan Hakları Konseyi Danışma Komitesi'ne seçilmesinden ötürü şiddetle karşı çıkan bir açıklama yaptı.

Komisyon eş başkanı Gary Beir Çin gibi dünyada dini özgürlüğü ve insan haklarını ağır derecede ihlal eden bir ülkenin "BM İnsan Hakları Konseyi'nin bağımsız insan hakları uzmanlarının organize edilmesinde hiçbir söz sahibi olmaması gerektiğini vurguladı.

BM İnsan Hakları Konseyi Asya Grubu kısa bir süre önce beş üyeli İnsan Hakları Danışma Komitesi için Çin'i seçmesinin ardından Çin'in bu göreve seçilmesi insan hakları gruplarında güçlü itirazlara yol açtı.

Çin'in bu imtiyazı bağımsız insan hakları müfettişlerinin atanmasını etkilemek için kullanabileceklerini, Uluslararası toplumun Doğu Türkistan'daki kampları araştırıp üç yıldır gün yüzü görmeyen 3 milyondan fazla Uygur tutsakın kaderlerinin soruşturulmasını engelleyeceğini vurguladı.

Ayrıca ABD'yi Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (BMMYK) ile ilişkilerini güçlendirmeye ve Çin hükümetinin olumsuz etkisine hitap etmeye çağırdığı Açıklamada, ABD Din Özgürlüğü Komisyonu'nun 2019 raporunda, Trump yönetimini Küresel İnsan Hakları Yasası ve Uluslararası Din Özgürlüğü Yasası kapsamında insan haklarını ağır ihlal eden Çinli yetkililere Özellikle Doğu Türkistan Bölge Parti Komitesi sekreteri Chen ChuanGuo hedefli bir ambargo uygulanmasına çağırıda bulunduğu belirtiliyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 373 kişi okudu!
15/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.