ÇİN BİNLERCE CAMİYİ HARİTADAN SİLDİ
SON DAKİKA

ÇİN BİNLERCE CAMİYİ HARİTADAN SİLDİ

Çin rejiminin Doğu Türkistan Topraklarında En ücra Köşelere kadar uzanan Din düşmanlığı politikası bölgedeki Müslüman Türkleri dininden uzaklaşmaya ve hatta inkar etmeye zorluyor.

BİZE KAPATILAN CAMİ TURİSTLERE AÇIK.
İslama ait her şeyi yasaklayan Pekin yönetimi Doğu Türkistan’daki Meşhur Camileri yakıp yıkıyor, numunelik olarak bırakılan merkezi bölgelerdeki çok sayıda Camilerin Kapısına kilit vuruldu. ibadete kapatılan camiler ya eğlence merkezi veya içki evi olarak kullanılmakta. Meşhur Camiler ise Çinli ve yabancı turistler için sayılı günlerde açık tutuluyor.

BU NA NE İSLAM ALEMİ NE DE TÜRK DÜNYASI İZİN VERİR.
Yerel kaynaklardan elde ettiğimiz bilgilere göre Doğu Türkistan’da mevcut bulunduğu tahmin edilen 27 bin Camiden son iki yılda yıkılan Cami sayısının yaklaşık 5 bin civari olduğu, 2 bin’in üzerinde Cami ise numunelik için bırakıldığı iddia ediliyor.
Bu sayının doğru olmadığı tartışılıyor ama Uygur diasporası en az 5 bin Caminin haritadan silindiği kanaatini taşıyor.

Bunlardan sadece Hoten Şehrinde yıkılan camilerden Hoten şehri Büyük Pazar Iydgah Camii,
Hoten şehri At Pazarı Camii,
Hoten şehri Duliying Camii,
Hoten şehri meşhur Beytullah Camii,
Hoten şehri Gucan Dervaza Camii,
Hoten şehri Kızzık Dervaza Camilerin yıkıldığı harita üzerinden teyit edildi.

Gözlemciler Çin yönetimi Doğu Türkistan genelinde mimari açıdan da sistematik bir asimilasyon ve kültür soykırım süreci yürüttüğünün ve bu noktada özellikle Kaşgar Hoten ve Turfan gibi kültürel şehirlerdeki Uygur-Türk İslam dokusu yıkılarak şehirlere Çinli bir görünüm verilmeye çalışıldığına dikkat çekiyor.

Kaynak: Yerel Kaynaklar

MUHAMMED ALİ ATAYRUT
Bu Haberi 774 kişi okudu!
23/04/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.