ÇİN, BEDAVA SAĞLIK KONTROLÜ ADI ALTINDA “DNA” VERİTABANI OLUŞTURUYOR

ÇİN, BEDAVA SAĞLIK KONTROLÜ ADI ALTINDA “DNA” VERİTABANI OLUŞTURUYOR

Çin'in Doğu Türkistan’da 2016 yılından itibaren başlattığı “Ücretsiz Halk sağlığı muayenesi” adı altındaki DNA örneği ve veri toplama siyaseti kapsamında Aksu bölgesinde toplam 8.252.400 kişiye ücretsiz sağlık kontrolü yapıldığı bildirildi.

30 Nisan Çin’in organ yayını Aksu Gazetesinde bu yılık ücretsiz sağlık kontrollerinin halen sürdüğü ve vatandaşların kontrollere aktif katılmaları doğrultusunda teşvikler yapılıyor.

Çin hükumeti 2016 yılında Doğu Türkistan’da zorunlu sağlık kontrolü uygulayarak Çin kaynaklarına göre 19 milyondan fazla kişiden bilgi arşivi ve DNA veritabanı oluşturmuş, akabinde büyük çaplı tutuklamalarla gayrı resmi verilere göre 5 milyonun üzerinde Uygur, Kazak, Kırgız ve Özbek Müslüman Türkün organlarını “helal organ” etiketiyle Müslüman ülkelere satmaya başlamıştı.

Aksu Şehir Sağlık komisyonu ofisinden bir yetkili gazeteye verdiği röportajda şehrin son dört yılda ücretsiz sağlık kontrolleri için 680 milyon yuan harcadığını ve 13.090 kişiyi istihdam ettiğini açıkladı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 400 kişi okudu!
06/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.