ÇİN, BAZI TARİHİ KONULARI AÇIKLADI: DOĞU TÜRKİSTAN EZELDEN BERİ ÇİN'İN!
SON DAKİKA

ÇİN, BAZI TARİHİ KONULARI AÇIKLADI: DOĞU TÜRKİSTAN EZELDEN BERİ ÇİN'İN!


Çin Komünist Partisi 21.07.2019 tarihli "Xin Jiang ila ilgili bazı tarihi konular" başlıklı "Beyaz Kapaklı kitap" yayınladı.

Çin komünist Partisinin organ yayını olan bu kitapta giriş sözün ardından 1. Sırada ‘’ Xin Jiang Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır.

2. Xin Jiang asla "Doğu Türkistan" olmadı.

3. Xin Jiang’daki çeşitli milletler, Çin ulusunun ayrılmaz bir parçasıdır.

4. Uygur milleti, uzun vadeli göç ve entegrasyon yoluyla oluşmuştur.

5. Xin Jiang’ın Kültürü, Çin ulusal kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır.

6. Xin Jiang tarih boyunca çok çeşitli dinlerin bir arada olduğu bir bölge olmuştur.

7. İslam dini, Uygurların inancı veya ezelden beri inandığı tek din değildir’’ gibi 7 bölümden oluşan safsatalarını sıralalıyor.

Doğu Türkistan’ın kaderi güya Çin ulusu ile sım sıkı bağlı olduğu ibarelerinin kullanıldığı kitapta Doğu Türkistan "Çin'in içinde ve dışındaki sözde ayrılıkçı, aşırı dinci ve terörist güçlerin Çin'i bölme hedeflerine ulaşmak için tarihten ve gerçeklerden saptırmaya doğru ve yanlışı hak ve adaleti, birine çarpıtmaya çalıştı. Tüm bu unsurlar tarih ve halk tarafından artık bir kenara atılacak" ifadeleri yer alıyor.

Doğu Türkistanlı hak ve hukuk savunucularını Aydınları Akademisyenleri dolaysıyla apaçık imha hedefine oturtulmuş Müslüman Uygur Türkü özgürlük savaşçılarını Türklerin soyundan geldiğini söylemenin yanlış olduğu ve zamanla Uygurların Türkçü ve İslamcı grupların 'siyasi oyuncağı' haline geldiğini vurguluyor.

Kitapta, Doğu Türkistan’ın tarih boyunca 'ayrılıkçı grupların çabalarına rağmen Çin'in ayrılamaz bir parçası' olduğu ve İslam’ın, Uygurların yöreye özgü ve tek inancı olmadığı, İslam dininin Arap İmparatorluğu tarafından yayılmış ve dayatılmış din olduğu belirtilerek 'dine dayalı yönetim ve dini aşırılık bir ihanettir ve karşı durulması gereken bir unsurdur" deniliyor.

MUHEMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 932 kişi okudu!
22/07/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.