ÇİN BATIDAKİ UYGUR TOPLUMUNA CASUS SOKTU

ÇİN BATIDAKİ UYGUR TOPLUMUNA CASUS SOKTU

ABD merkezli Weiss Ajansı Çin istihbarat teşkilatının Birleşik Krallık'taki Uygur Türklerinin içine casus soktuğunu ve onları yakından izlediğini açığa çıkardı.

Ajansın 15 Mayıs'ta yayınladığı yazılı açıklamada İngiltere'deki Uygurların kültürel ve geleneksel faaliyetlerini yapmak için sıklıkla bir araya geldiğini ancak son zamanlarda bu tür etkinliklerin son bulduğunu, nedeniyse güvensizlikten kaynaklandığı ifade ediliyor.

Aralarında Çin hükümetine çalışan kimselerin olduğu düşünülen casusların Çin’e bilgi aktardığı, bazen şantaj edilen veya memleketteki ailesiyle tehdit edilenlerinde olduğu öne sürülüyor.

Ortaya atılan "korkular ve şüphelerin” toplumun bölünmesine yol açtığı, uzun süredir Doğu Türkistan’da yapılanlara sessiz kalmayı tercih eden veya ilgisiz birçok kişinin cemaata katılmaya başlamasıyla giderek dengesi bozulan oturumların artık yapılmadığı bildirildi.

Çinli yetkililer Uygurları tuzaka çekerken onlara bilgi aktarması karşılığında memleketteki akrabalarını koruma altına alacağıyla kandırıyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 336 kişi okudu!
19/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.