ÇİN BAŞKONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE PROTESTO EYLEMİ
SON DAKİKA

ÇİN BAŞKONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE PROTESTO EYLEMİ

5 Şubat Doğu Türkistan STK Birliği'nin çağrısıyla 5 Şubat 1997'de meydana gelen olaylarda Şehit Edilen 200 Uygur Türkü için Çin Tarabya sahilinde toplanan 5 bin’i  aşkın  sayıda Uygur Türkü, Çin Başkonsolosluğu önüne yürüdü. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı protesto gösterisinde polis aramasından geçen Uygurlar Çin Başkonsolosluğu'nun yaklaşık 50 metre öncesine kurulan polis bariyerine geldi.

BASIN AÇIKLAMASI

Eylemd Doğu Türkistan Vakfı Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Ömer Kul basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, "Bizlerin, zalime, teröristlere ve destekçilerine karşı hakkın ve hakikatin yanında olan aziz Türkiye'mizin yanında olduğunun bilinmesini istiyoruz. Suriye iç savaşında PYDYPG ve PKK vahşi terörünün yanında savaşan Çinli teröristleri de biliyoruz.  Kamuoyunun da bilmesini istiyoruz. İkinci vatanımız olarak bildiğimiz Türkiye'mizin Afrin'de yaptığı harekata bütün Doğu Türkistanlı Müslüman kardeşlerinin duasının arkasında olduğunun da bilinmesini istiyoruz. Doğu Türkistan'daki insanlık dışı Çin Zulmünün bir an önce durdurulması, Tayland ve Mısır'da tutuklu bulunan masum kardeşlerimizin kurtarılması için başta aziz Türkiye'miz olmak üzere Türk-İslam Dünyası, diğer dünya ülkeleri insan hak ve özgürlükleri savunucuları BM ve İslam İşbirliği Teşkilatını göreve ve Çin'e müdahaleye çağırıyoruz" dedi.

Eylemde Alperen Ocaklar İstanbul İl Başkanı Kürşat MİCAN, Bizim Doğu Türkistanı Sahiplenmemiz, Herhangibir "Ticari Anlaşmayı"Etkilemeyecektir diyerek Türkiye Devleti yetkililerine seslendi.

Doğu Türkistan Maarif Ve Dayanışma derneği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan bügünkü bu yürüyüşle birkez daha Çine, Uygur Türklerinin  ister Doğu Türkistanda olsun ister yurt dışında olsun Asla Yok edilemez olduğunu ve Doğu Türkistan Davası ebedi olarak çinin yakasından düşmiceğini söyleyerek pekine mesaj gönderdi.

Milliyetçi hareket partisi Türk Dünyasından Sorumlu İstanbul İl Başkan Yardımcısı Bülent MAŞAOĞLU, 5 Şubat Gulca katliamında Hayatını kaybeden Şehitlerimizi andı.

 

POLİS İLE GRUP ARASINDA ARBEDE

Yapılan basın açıklamasının ardından grubun ön tarafında bulunan Uygur Türkleri barikatı aşıp Çin Başkonsolosluğu önüne Siyah Çelenk Bırakmak istedi, ancak Polisin izin vermemesi üzerine, grup ve polis arasında arbede yaşandı ve araya giren bazı grup üyelerinin çabasıyla son buldu. Vede 5 kişiklik bir gurup konsolosluk önüne siyah çelenk bırakdı. Edilen duanın ardından ise grup dağıldı. 

Bu Haberi 4775 kişi okudu!
07/02/2018
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.