ÇİN, ARTIK İNSANLARI CEP TELEFONLARINDAN İZLİYOR.
SON DAKİKA

ÇİN, ARTIK İNSANLARI CEP TELEFONLARINDAN İZLİYOR.

Çin'in ürettiği telefonları ve bazı uygulamaları ile kullanıcıları 7/24 takibe alarak kişisel bilgileri gittiği mekanlar sosyal çevresi gibi bir çok verileri toplayan yazılımları ile insanları gözetlediği delillendi.

Bir süredir Çin'de ikamet etmekte olan Barıklı Brem isimli bir yabancı tarafından Çin, ve Doğu Türkistan’da yaygın kullanılan WeChat yazılımı ile insanların özel bilgilerini nasıl çaldığı hakkında detaylı şekilde bir makalesi yayınladı .

Barıklı Brem’ın ‘’WeChat Her Şeyi Görüyor’’ başlığıyla ele aldığı makalesinde, WeChat uygulaması kullanıcısının sabah saat kaçta kalktığı, kimlerle neler konuştuğu hatta kişinin kendinden başka kimsenin bilmediği bazı verilere de kolayca erişim sağlamakta olduğu yer alıyor.

WeChat’ın Su,  Elektrik ve Doğal gaz faturalarından ev adresi, kıra bedeli ve dahi banka hesap bilgilerine kadar kaydedileceği ifade ediliyorken telefonların ön kamerasıyla yüz tanıma, Mikrofonuyla ise ses tanıma sistemlerinin 24 saat açık pozisyonda sürekli kayda geçirileceği de belirtiliyor.

Kaynak:RFA
FATMA HASAN
Bu Haberi 535 kişi okudu!
01/07/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.