ÇİN, ABD’NİN VİZE YASAĞINDAN SONRA AĞLAMAYA BAŞLADI
SON DAKİKA

ÇİN, ABD’NİN VİZE YASAĞINDAN SONRA AĞLAMAYA BAŞLADI

Washington, Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklere yapılan 'kötü muamelede' aktif rol aldıkları gerekçesiyle aralarında devlet kurumlarının da bulunduğu 28 işletmeyi kara listeye alarak, ABD ile ticaretlerine sınırlama getirdi.

Listedeki kuruluşlar arasında gözetleme teçhizatları üzerine çalışan teknoloji şirketleri ve "Kamu Güvenliği Ofisi" de dahil 20 devlet kurumu bulunuyor.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasında bu kuruluşların "insan hakları ihlalleri ve kötü muameleye dahil olduğu, Çin'in baskı politikasına, toplu keyfi tutuklamalara ve Uygurlara, Kazaklara ve diğer Müslüman gruplara yönelik yüksek teknoloji gözetleme işlemlerinde rol aldığı" belirtildi.

Ayrıca Müslümanlara uygulanan baskı ve şiddetten sorumlu olan çok sayıda Çinli yetkililere vize kısıtlaması getirildiğide aktarıldı.

ABD’nin açıklamasına tepki gösteren Çin Dış işleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, ABD'nin vize konusunda Çinli bilim adamlarına, girişimcilere ve öğrencilere eziyet ettiğini belirterek bunun, Çin ile ABD arasında toplumsal alışverişi engellediğini, ilgili Çinli personellerin çıkarlarını, yasal haklarını ve güvenliğini ihlal ettiğini söyledi.

MUHEMMED ALİ ATAYURT
Bu Haberi 334 kişi okudu!
11/10/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.