ÇİN’ ABD MALLARINA UYGULADIĞI GÜMRÜK VERGİLERİNİ KALDIRDI

ÇİN’ ABD MALLARINA UYGULADIĞI GÜMRÜK VERGİLERİNİ KALDIRDI

Dün Amerikan merkezli Wall Street Journal'da yer alan habere göre Çin Devlet Konseyi tarafından yayınlanan bir raporda Çin-ABD ticaret savaşı sırasında Çin’in ABD malları için uyguladığı ek gümrük tarifelerinin kaldırılması hususunda karar alındığı açıklandı.

Konuyla ilişkin Çin Maliye Bakanlığı resmi web sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, ABD mallarına sağlanacak gümrük muafiyetinden kimyasal ve tekstil ürünlerininin yararlanabileceği fakat geçen yıl listeye alınan 79 farklı ürünün buna dahil olmadığı ifade ediliyor.

Çinli yetkililere göre ABD malları üzerindeki ek tarifelerin kaldırılması ABD'den daha fazla mal ithal etmek olduğu ve bu yılın başında ABD hükümeti ile imzalanan ticaret anlaşmanın gereğinin yapıldığı düşünülüyor.

Geçtiğimi günlerde Salgınla ilgili Çin’i suçlamaktan vazgeçen ABD başkanı Trump, dün yaptığı açıklamada Çin ile ticaret anlaşması imzaladıktan kısa süre sonra dünyayı etkileyen Çin virüs belasının ortaya çıktığını belirterek, "100 ticaret anlaşması bile kaybedilen masum canları telafi etmeyecektir." açıklamasını yaptı.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 296 kişi okudu!
14/05/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.