ÇİN, ABD HARİÇ 15 ÜLKEYLE TİCARİ ORTAKLIK KURDU

ÇİN, ABD HARİÇ 15 ÜLKEYLE TİCARİ ORTAKLIK KURDU

Radio France Internationale haberine göre, Çin ve diğer 14 ülke, 15 Kasım'da Vietnam'daki ASEAN Zirvesi'nde Çin'in etkisini güçlendirmeyi amaçlayan "Bölgesel Ekonomik Ortaklık" anlaşmasını imzaladığı bildirildi.

Habere göre video konferans yoluyla imzalanan anlaşma sonucunda Çin dahil 15 ülke, Amerika Birleşik Devletleri hariç dünyanın en büyük pazarını oluşturmak için Bölgesel Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşması yaptığı öne sürülüyor.

Dünyadaki ticaret faaliyetinin üçte birini oluşturan ittifak, art arda sekiz yıl süren müzakerelerin ardından ortaya çıktığı belirtilirken, Analistler anlaşmanın kısmen Çin için bir zafer olduğunu söylüyor ve ABD ile ticaret savaşı devam ederken bile Çin'in uluslararası ticarette yalnız olmadığını gösterdiğini kaydetti.

Sözleşme Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN), Asya-Pasifik bölgesinde Çin, Kore ve Japonya'nın yanı sıra Avustralya ve Yeni Zelanda'daki on ülkeyi kapsıyor.

Donald Trump'ın 2017'de Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilmesinden sonra ABD'nin çıkarları doğrultusunda Çin’in içinde bulunduğu söz konusu görüşmelerden çekildiği bunun dışında Dünyanın en büyük ikinci nüfusu olan Hindistan da ilk dönemlerde görüşmelere dahil olmuş olsada daha sonra geri çekildiği aktarıldı.

Gözlemciler, anlaşmanın resmi olarak uygulanmasının biraz zaman alacağını ve Çin'in yararına olan anlaşmanın ardından Çin'in Doğu Türkistan'da daha baskıcı bir politika izleyebileceğini söylüyor.

Muhammed Ali ATAYURT

Kaynak: https://www.rfi.fr/cn

Bu Haberi 95 kişi okudu!
19/11/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.