ÇİN, 9-45 YAŞ GURUBU KADINLAR İÇİN ÖZEL AŞI GELİŞTİRDİ

ÇİN, 9-45 YAŞ GURUBU KADINLAR İÇİN ÖZEL AŞI GELİŞTİRDİ

Çin’in Uygur Trüklerinin nüfusunu kontrol etmeye yönelik Çin yapımı aşı geliştirdiği ve Uygur Kadınlarının aşılanmaları için kampanya başlattığı öğrenildi.

Çin komünist partisi (ÇKP) Doğu Türkistan'ı işgal ettiğinden bu yana, Doğu Türkistan nüfusunun artışını çeşitli yollarla kontrol etmeye çalışıyordu, geçen yıla kadar özellikle Çocuk doğurma çağındaki Uygur, Kazak ve diğer müslüman kadınlara kürtaj dahil bir takım zorunlu uygulamalar getirerek Doğum kontrolu uyguluyordu.

Çin medyasında çıkan haberlere göre kadın hastalıkları ve serviks kanserinin önüne geçilmesi için Çin’de geliştirilen öne sürülen aşının Urumçi, Kumul, Tarbagatay, Turfan, Aksu ve Kaşgar vilayetleri için uygulamaya konulduğu ve söz konusu aşının Çin’de üretildiği, ithal edilen aşıdan daha ucuz ve etkili olduğu belirtiliyor.

9 ile 45 yaş arası kadınlar tarafından kullanılabileceği öne sürülen aşı için bir sefer aşılama maliyetinin 329 yuen olduğu ve her kişi en az 2 defa aşılanması gerektiği tavsiye ediliyor.

Gözlemciler Çin’in bu gibi aşı uygulamalarıyla Uygur Kadınlarını kısırlaştırmaya yönelik çalışmalar yürüttüğünü hatırlatırken Uygur neslinin sonunu hazırlamaya çalıştığını düşünüyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 405 kişi okudu!
05/06/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.