ÇİN'İN DOĞU TÜRKİSTAN POLİTİKALARI TÜRKİYE’DE 100 BİNLER TARAFINDAN PROTESTO EDİLDİ
SON DAKİKA

ÇİN'İN DOĞU TÜRKİSTAN POLİTİKALARI TÜRKİYE’DE 100 BİNLER TARAFINDAN PROTESTO EDİLDİ

Türkiye’de İstanbul, İzmir, Denizli, Manisa, Konya, Uşak, Aydın ve Kütahya'da sivil toplum kuruluşları Çin'in Doğu Türkistan'daki uygulamalarını protesto etti.

Başta İHH İnsani Yardım Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği olmak üzere Doğu Türkistan teşkilatlar birliği gibi çok sayıda Sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği “Sessiz Çığlık” programında 10 binlerce Müslüman, İstanbul’un Fatih Camii’nden Beyazıt Meydanı’na yürüyerek Doğu Türkistan’daki toplama kamplarının kapatılması çağrısında bulundu.

Beyazıt meydanında İşgalci Çin hükumetinin bayrağı yakıldı, çeşitli sloganlar atan ellerinde ay yıldızlı al ve gök bayrak kaldıran 50 bine aşkın insan Doğu Türkistan için tek yürek tek ses oldu.

Mehşeri Kalabalığa konuşan İhh İnsanı Yardım Vakfı Genel Başkanı Av. Bülent Yıldırım, Türk dünyası ve Arap Birliği’ne çağrıda bulunurken dünyaya Doğu Türkistan halkının yanındayız mesajı verdi.

Çin soykırım politikaları uyguladığı Doğu Türkistanlı mazlumlar uzun zamandır ne Türk nede İslam dünyasından yeterince yankı bulamamıştı. Doğu Türkistan meselesinin Türkiye’de 50 bin kişilik protestoyla gündeme gelmesi Doğu Türkistan diasporasına umut ışığı oldu.

Uygurlar 35 Milyon Doğu Türkistan halkı adına 81 milyon Türkiye halkına teşekkür ve minnet duyuyor.

21.12.2019-FATMA HASAN/M.ALİ ATAYURT
Bu Haberi 332 kişi okudu!
21/12/2019
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.